Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan ter vodje ameriške, evropske in ruske diplomacije Colin Powell, Javier Solana, Igor Ivanov ter španski zunanji minister Josep Pique, kot predstavnik predsedujoče države EU, so od Izraela v sporočilu za javnost še posebej natančno zahtevali konec obleganja in umik iz Arafatove rezidence v Ramali.
Obenem pa spoštovanje resolucij Varnostnega sveta, ki so praviloma mrtve črke na papirju, pričakujejo tudi od palestinske strani. Štiri strani so se tudi dogovorile za "koordiniranje svojih aktivnosti na Bližnjem vzhodu" in podprle bližnjevzhodna mirovna prizadevanja ameriškega državnega sekretarja Colina Powella.
Powell: Nasilje je kontraproduktivno
Powell je poudaril, da je nasilje kontraproduktivno, zato je treba doseči njegovo ustavitev. "Kar je treba sedaj doseči, je ustavitev nasilja, ki destabilizira regijo in uničuje perspektivo" dveh sosednjih suverenih držav, je poudaril Powell. Ob tem je ponovil ameriški poziv Izraelu, naj nemudoma ustavi vojaško ofenzivo na palestinskih ozemljih. Sicer pa je povedal, da se na srečanju niso pogovarjali o morebitnih sankcijah proti Izraelu.
Evropski parlamentarci so medtem v Strasbourgu izglasovali resoluciji o trgovinskih sankcijah zoper Izrael in o prepovedi na izvoz orožja za obe sprti strani, vendar pa ju evropske vlade niso dolžne upoštevati.
Se bo Powell le srečal z Arafatom?
Bela hiša je sporočila, da je od Izraela dobila zagotovila, ki bodo omogočila srečanje palestinskega voditelja Arafata in ameriškega državnega sekretarja Powella. "Mislimo, da bo do srečanja prišlo. Vsi znaki kažejo, da bodo okoliščine Powellu dovoljevale dostop do Arafata," je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer. Neimenovani visoki predstavnik izraelske vlade pa je izjavil, da bi lahko bilo srečanje z Arafatom, za katerega si prizadeva ameriški državni sekretar Powell, "tragična napaka", vendar Izrael srečanju kljub temu ne nasprotuje.