Chanovo, ki je bila za generalno direktorico Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) izvoljena pred dvema mesecema po nenadni smrti svojega predhodnika, Južnokorejca Lee Jong Wooka, na novem položaju čakata dva velika izziva: soočenje z grožnjo pandemije ptičje gripe in reforma organizacije.
Strokovnjaki WHO se bojijo, da bo virus ptičje gripe, ki je od leta 2003 zahteval 157 človeških življenj, mutiral v obliko, ki se bo prenašala s človeka na človeka. Strokovnjaki napovedujejo, da bo bolezen, če bo dosegla podobne razsežnosti kot pandemija španske gripe v začetku 20. stoletja, zahtevala od 51 do 81 milijonov žrtev po vsem svetu. V primeru pandemije bo WHO usklajeval zaloge cepiva ter odrejal karanteno in potovalne omejitev. Chanova se bo ukvarjala tudi z reformo organizacije, na katero pogosto letijo kritike, da je preveč zbirokratizirana.
Med svoje prednostne naloge je navedla tudi zdravje žensk in prebivalcev Afrike. "Zdravje ljudi v Afriki in zdravje žensk sta pomembna pokazatelja, kako učinkoviti so naši ukrepi," je dejala Chanova. Dodala je, da bodo glavna področja delovanja WHO v prihodnjih letih razvoj zdravstva, zdravstveno varstvo, zmogljivosti zdravstvenega sistema, informacije in izobraževanje.
59-letna nekdanja vodja hongkonškega oddelka za zdravje je na volitvah za najvišji položaj v organizaciji s 193 članicami premagala ostalih deset kandidatov. Chanova je diplomirala v Kanadi in tam opravila specializacijo, nato pa se je vrnila v Hongkong. Leta 1978 je prišla na oddelek za zdravje v Hongkongu in hitro napredovala. Britanske kolonialne oblasti so jo leta 1994 imenovale za vodjo oddelka - položaj, primerljiv z ministrom v drugih državah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.