
Čeprav je bilo pričakovati, da bo 57-letni Hugo Chavez še četrtič osvojil najvišji politični položaj v Venezueli, je tokrat zmagal nekoliko tesneje kot na preteklih predsedniških volitvah. Po skoraj vseh preštetih glasovnicah je namreč dosedanji predsednik te z nafto bogate države osvojil 54 odstotkov glasov, njegov nasprotnik Henrique Capriles Radonski pa 45 odstotkov.
Volilna udeležba je bila okoli 80-odstotna, Chavezov rezultat pa je tokrat slabši kot na zadnjih volitvah leta 2006, ko je zmagal z 62 odstotki glasov. Skupni kandidat opozicije, 40-letni pravnik Capriles, je dejal: "Sprejemam in spoštujem odločitev volivcev." Dejal je, da izidu volitev ne bo oporekal, saj je "glas ljudstva svet".
Chavez je bil za predsednika prvič izvoljen leta 1998 in nato po ustavni reformi vnovič leta 2000. Leta 2002 je bil tarča poskusa državnega udara, nato pa je leta 2004 zmagal na referendumu. Na volitvah je slavil tudi leta 2006, leta 2009 pa je bil na referendumu izglasovan amandma k ustavi, po katerem število predsedniških mandatov ni več omejeno. Med njegovo vladavino so se zahvaljujoč ogromnim zalogam nafte življenjske razmere za številne Venezuelce precej izboljšale.

Kljub zmagi pa se bo skoraj nemudoma začelo ugibanje o njegovem nasledniku. Chavez je namreč preživel tri operacije raka in čeprav je julija odločno zatrdil, da je bolezen premagal, dvomi ostajajo.
Chaveza imajo privrženci za zagovornika pravic revnih, nasprotniki pa za avtokrata. Tudi tokrat je pred volitvami posegel po populističnih ukrepih. Povečal je subvencije hrane revnim prebivalcem države in olajšal dostop do stanovanjskih nepremičnin.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.