Na predčasnih predsedniških volitvah v Venezueli po smrti dolgoletnega voditelja Huga Chaveza je, sicer tesno, zmagal doslej začasni predsednik Nicolas Maduro. Že neuradni rezultati so kazali na Madurovo zmago, nato pa ga je volilna komisija tudi uradno razglasila za zmagovalca predsedniških volitev. Maduro je dobil 50,7 odstotka glasov, opozicijski kandidat Henrique Capriles pa 49,1 odstotka. Maduro je tako nasprotnika premagal za manj kot 300.000 glasov.
Capriles sicer zmage Madura ne priznava. Trdi, da se je zgodilo več nepravilnosti, in želi vnovično štetje glasov. Dejal je, da je Venezuela v krizi. Prepričan je, da bi morala biti Madurova zmaga preklicana, zato je že pred razglasitvijo uradnih rezultatov pozval k protestom, če se bi zmago Madure potrdila tudi volilna komisija.
Tako je šlo na ulice res nekaj sto protestnikov, ki so v Caracasu vzklikali "prevara" in zahtevali vnovično štetje. Med demonstracijami je bilo več izgredov, protestniki pa so metali kamenje. Policisti so odgovorili s solzivcem.
Volitev se je v 29-milijonski državi udeležilo skoraj 80 odstotkov volivcev. Maduro bo prisegel 19. aprila, na položaju pa bo do januarja 2019.
Maduro je stavil na vezi s Chavezom
50-letni Maduro je med kratko predvolilno kampanjo stavil na svoje vezi s pokojnim voditeljem, ki je državo vodil 14 let, s svojo socialistično revolucijo pa je postal izjemno priljubljen med revnimi. Maduro je obljubil, da bo nadaljeval programe za zmanjšanje revščine, s pomočjo katerih se je število revnih v državi zmanjšalo za polovico.
Maduro, nekdanji voznik avtobusa in sindikalni voditelj, ki se je povzpel do položaja zunanjega ministra in podpredsednika države, je od svojega mentorja podedoval tudi vrsto problemov – najvišjo stopnjo umorov v Južni Ameriki, kronično pomanjkanje hrane, visoko inflacijo in izpade elektrike.
40-letni opozicijski voditelj je obtožil nasprotno stran, da so ljudem dovolili voliti tudi še po tistem, ko so se zaprla volišča. Pred tem je obtožil vlado, da je javne uslužbence prisilila, da so glasovali za Madura.
Venezuelci so v nedeljo volili naslednika karizmatičnega Chaveza, ki je minuli mesec umrl zaradi raka. Levičarski voditelj je na predsedniških volitvah 7. oktobra lani premagal Caprilesa s 55 odstotki glasov, vendar se je njegovo zdravstveno stanje sredi decembra poslabšalo, tako da nikoli ni uradno prisegel za tretji šestletni mandat. Chavez je umrl 5. marca v bolnišnici v Caracasu.
Maduro prejema čestitke ob zmagi na volitvah
Med prvimi so Maduru čestitali predsedniki Kube, Rusije in Belorusije.
Kubanski predsednik Raul Castro je v čestitki, objavljeni v državnem časniku Granma, zapisal, da Madurova zmaga "priča o moči idej in dela komandanta Huga Chaveza", ki je minuli mesec umrl zaradi raka.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v čestitki izrazil prepričanje, da bo Venezuela pod Madurovim vodstvom še naprej krepila strateško partnerstvo z Rusijo. Poudaril je, da je Moskva pripravljena nadaljevati konstruktiven dialog s Caracasom glede vseh dvostranskih in mednarodnih vprašanj.
Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko pa je ob "prepričljivi" zmagi poklical svojega "brata" Madura, mu čestital in ga povabil na obisk v Belorusijo.
Washington poziva k reviziji izidov
Bela hiša je v odzivu na izide volitev dejala, da bi bilo pomembno opraviti revizijo izidov volitev. "To bi lahko bil pomemben, razumen in nujen korak, ki bi zagotovil zaupanje vseh Venezuelcev v te izide," je dejal predstavnik Bele hiše Jay Carney. "V našem pogledu je hitra odločitev v teh okoliščinah lahko nekonsistentna s pričakovanji Venezuelcev za jasen in demokratičen rezultat," je dodal.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.