Vprašanje Iraka, predvsem pa nedavna ugrabitev Japoncev v tej državi, je bila tudi ena od glavnih tem današnjim pogovorov med ameriškim podpredsednikom Dickom in japonskim premierom Džuničirom Koizumijem. Cheney je zatrdil, da bodo ZDA naredile vse, kar je v njihovi moči, da bodo uporniki tri japonske talce izpustili.
"Podpiramo stališče premiera Koizumija, kar se tiče vprašanja talcev," je dejal Cheney in poudaril, da se je o tem temeljito pogovoril s premierom in njegovo vlado, da bodo ZDA lahko v največji možni meri pomagale pri rešitvi problema. Cheney je obenem pohvalil odločitev Tokia o napotitvi vojakov za obnovo Iraka, Koizumi pa je ponovil odločenost svoje vlade, da bo pri obnovi Iraka še naprej sodelovala z ZDA. Kljub grožnjam ugrabiteljev, da bodo japonske talce žive zažgali, če Japonska ne bo umaknila svojih enot iz Iraka, Tokio vztraja pri svoji odločitvi in ne bo odpoklical vojakov iz države, je bil tudi po izteku roka, ki so ga Japoncem za umik postavili ugrabitelji, odločen japonski premier. Na današnjem srečanju z vodjo največje japonske opozicijske stranke DPJ Naotom Kanom je Koizumi zatrdil, da vlada ne bo upoštevala zahtev ugrabiteljev.
Južna Koreja vztraja pri napotitvi vojakov v Irak
Južnokorejski zunanji minister Ban Ki-moon je sporočil, da bo Južna Koreja napotila svoje vojake v Irak tudi, če se bodo razmere v tej državi še naprej slabšale, a je namignil, da bi lahko znova premislila o vsej zadevi, če bodo ogroženi njeni vojaki. Seul naj bi poslal 3600 vojakov v severni, kurdski del Iraka, s čimer bi Južna Koreja postala tretja najmočnejša partnerica v silah koalicije za ZDA in Veliko Britanijo.
"Razmere v Iraku so se od tedaj, ko smo začeli razpravljati o napotitvi enot v Irak, zaostrile. Vendar pa vojakov na območje ne pošiljamo zato, ker je oziroma ker ni varno, temveč gre bolj za spoštovanje obljube, ki smo jo dali mednarodni skupnosti," je še dejal Ban Ki-moon. "Če pa bo varnost naših vojakov ogrožena, bomo ravnali tako, kot bo tedaj primerno," je dodal. Južnokorejski zunanji minister je napotitev enot v Irak znova potrdil le nekaj dni pred obiskom ameriškega podpredsednika, ki v okviru azijske turneje išče podporo posredovanju v Iraku.
Napotitev vojakov v Irak, ki so jo sprva podpirale vse glavne južnokorejske stranke, je po nedavni ugrabitvi osmih Južnokorejcev v Iraku postala osrednja tema pred za četrtek napovedanimi parlamentarnimi volitvami. Ena od opozicijskih strank zahteva od vlade, naj ponovno razmisli o napotitvi vojakov v Irak, medtem ko nekatere nevladne skupine pozivajo ljudi, naj ne podprejo kandidatov, ki se zavzemajo za južnokorejske sile v Iraku. Seul je po četrtkovi ugrabitvi južnokorejskih civilistov, ki so jih kasneje izpustili, sicer pozval svoje državljane, naj ne potujejo v Irak.