
Ameriški podpredsednik Dick Cheney naj bi igral posredno vlogo v aferi, povezani z razkritjem identitete tajne agentke ameriške obveščevalne agencije CIA Valerie Plame, razkrivajo novi dokumenti, ki so jih danes objavili ameriški mediji.
Posebni tožilec Patrick Fitzgerald, ki se ukvarja z afero, dopušča možnost, da je nekdanji vodja Cheneyjevega kabineta Lewis Libby deloval po njegovem ukazu, ko je novinarjem razkril ime agentke Valerie Plame. Novi dokumenti vsebujejo Cheneyjeve zapiske, s pomočjo katerih bo tožilec poskušal ugotoviti, ali sta Cheney in Lewis Libby sodelovala pri snovanju zamisli, ki je pripeljala do razkritja imena agentke.
Fitzgerald poudarja, da je iz zapiskov razvidno, da sta se Cheney in Libby osredotočila na izsledke Josepha Wilsona v članku, v katerem je zapisal, da je na podlagi ukaza vodstva CIA preveril informacije o tem, ali so Afričani prodali uran, ki se uporablja za izdelavo jederskih konic, Iraku.

Wilson je v članku zaključil, da se ta prodaja najverjetneje ni nikoli zagodila. Kasneje pa je ameriška administracija uporabila informacijo o domnevni prodaji urana Iraku, kot dokaz, da je Irak razvil ali pa poskušal razviti orožje za množično uničevanje.
Cilj objave imena agentke v medijih je tako bila diskreditacija moža Plameove, nekdanjega veleposlanika Josepha Wilsona, ki je Belo hišo obtožil, da je močno precenila grožnjo, ki jo je predstavljal Irak, da bi upravičila invazijo na to državo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.