Zakon, ki naj bi gospodarstvo znova postavil na noge, opeharjenim delničarjem daje tudi več časa za vložitev tožbe proti prevarantskim direktorjem. Na sodišču pa je že tožba proti ameriškemu podredsedniku Dicku Cheneyu. Ameriška nevladna organizacija za boj proti korupciji ga obtožuje računovodskih poneverb v naftni družbi Halliburton.
Busheva administracija, ki je javno ostro obsojala korporacijske prevare, se zdaj sama utaplja v isti reki obtožb. Najbolj se hlače tresejo ameriškemu podpredsedniku Cheneyu, saj je prvi v vrsti, ki ga je doletela tožba.
Kdo je Dick Cheney?
Drugi mož ZDA je magister politologije, na prvo višjo stopnico v politiki pa se je povzpel že leta 1969 kot pomočnik Donalda Rumsfelda. Ko je predsednik postal George Bush starejši, je Cheney kot obrambni minister skupaj s sedanjim ameriškim zunanjim ministrom Powellom, v tistem času poveljnikom vojske, načrtoval in koordiniral Zalivsko vojno.
Že takrat naj bi Cheney v imenu Pentagona podpisoval pogodbe z različnimi podjetji, ki še danes poslujejo z ameriško vojsko, Cheneyu pa naj bi ti posli še vedno prinašali milijone dolarjev.
Povezanost z gospodarskimi aferami
Cheneyevo ime se je v javnosti pojavilo že ob propadu Enrona, ko ni hotel govoriti o stikih, ki jih je imel s propadajočim podjetjem. Medijska pozornost pa je zdaj usmerjena v leta med 95 in 2000, ko je vodil teksaško naftno podjetje Halliburton. Pri lažnem prikazovanju prihodkov, gre za 445 milijonov dolarjev, naj bi si roke umazal tudi Cheney, ki krivdo vali na računovodsko družbo Arthur Andersen.
Larry Klayman iz organizacije za boj proti korupciji je o Cheneyevi vpletenosti rekel sledeče: "Cheney pravi, da so krivi v računovodstvu. Noče prevzeti odgovornosti, ki jo ima kot vodja družbe. Zdaj pa bo prevzel odgovornost, ker je postal obtoženec."
Tudi v tem primeru sumljivega poslovanja se torej pojavlja že znano računovodsko podjetje Arthur Andersen, ki je botrovalo padcema dveh ameriških gigantov: energetskega Enrona in telekomunikacijskega WorldComa. Pred škandali, ki so ameriško gospodarstvo po nekaterih ocenah spravili v podoben položaj, kot ob najhujšem zlomu newyorške borze v zgodovini leta 1929, je podjetje Arthur Andersen slovelo kot eno najboljših računovodskih podjetij. V svojih oglasih so si lahko privoščili tudi nastop Cheneya.
Cheney je v reklami računovodsko podjetje predstavil z besedami: "Ena od stvari, ki jih oni delajo za nas in mi je tako všeč je, da od njih dobim dobre nasvete, ki temeljijo na tem, kako mi poslujemo in delujemo. Naredijo še več kot od njih zahtevajo predpisi."
Bela hiša je obtožbe, ki bremenijo podpredsednika Cheneya, zanikala. Tiskovni predstavnik je to strnil v stavek: "Tožba je neutemeljena."
Tožba prihaja v za republikance zelo neprimernem času, saj je Cheney igral ključno vlogo pri ameriškem iskanju zavezniške podpore za napad na Irak.
Vse kaže, da se bo glede Iraka morda moral ohladiti tudi ameriški predsednik Bush. Različna pisma naj bi dokazovala, da je predsednik imel aktivno vlogo v podjetju Harken Energy Corporation in to v času, ko naj bi podjetje samo sebi prodalo eno svojih podružnic. Dobiček naj bi si razdelili vodilni, delnice podjetja pa, vključno z Bushem, prodali še preden je za nastale izgube podjetja izvedela javnost, še preden je Bush po dolgem štetju glasov postal predsednik.
Dick Cheney je o sedanjem predsedniku po sami izvolitvi rekel le: "Bush je dober človek, plemenite narave in visokih meril, pošten človek, vreden zaupanja, ki mu ga je dala Amerika."
Koliko bodo gospodarske prevare, ki polnijo bogataške žepe, škodile političnemu ugledu republikanskega dvojca, bo najbrž jasno, ko bodo Američani naslednjič odšli na volitve.