Tujina

Chirac in Blair brez soglasja

Le Touquet/New York, 04. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Britanski premier Tony Blair na francosko-britanskem vrhu ni uspel prepričati Francije, naj se pridruži koaliciji pod vodstvom ZDA, ki je pripravljena na hitro vojaško akcijo proti Iraku. Pariz še vedno nasprotuje vojni, dokler inšpektorji ZN ne opravijo svojega dela.

Jacques Chirac in Tony Blair
Jacques Chirac in Tony Blair FOTO: Reuters

Na vrhu v Le Touquetu torej Blairu ni uspelo prepričati Chiraca, da je nezadostno sodelovanje Iraka z inšpektorji dovoljšen razlog za sprejetje druge resolucije ZN, ki bi upravičevala vojaško akcijo. Na vprašanje, koliko časa naj bi imeli inšpektorji, je Chirac odvrnil, da časovnega okvirja ne more določiti, saj morajo odločiti inšpektorji. Francoski predsednik je še dodal, da je za razorožitev z mirnimi sredstvi treba narediti še veliko ter obenem ni želel komentirati vprašanja, pod kakšnimi pogoji bi se Francija pridružila vojaški operaciji v Iraku.

Irak se mora razorožiti

Kljub nasprotovanjem pa sta se Velika Britanija in Francija strinjali o dveh ključnih vprašanjih: da se mora Irak razorožiti in da morajo ZN ostati forum, ki bo nadziral razoroževanje, je povedal Chirac. Blair se je strinjal, da oba še naprej gledata različno na reševanje iraške krize, vendar pa je menil, da se je potrebno osredotočiti na "skupne točke: podporo namenu razorožiti Irak in prepričanje, da je to moč najbolje izvesti prek ZN".

Blair je sicer prejšnji teden na srečanju z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Beli hiši dobil zagotovilo, da bodo ZDA preučile možnost druge resolucije VS ZN pred začetkom napada na Bagdad. Blair namreč potrebuje drugo resolucijo ZN, če želi preprečiti, da bi ameriško-britanski vojaški napad razklal laburistično stranko.

Inšpektorji našli kemično konico

Inšpektorji ZN za nadzor nad iraškim orožjem za množično uničevanje so med pregledi v Iraku našli novo prazno kemično bojno konico. Konica, ki so jo odkrili v skladišču streliva Al Tadži severno od Bagdada, je domnevno že 17. konica, odkrita po 16. januarju, ko so inšpektorji v skladišču južno od glavnega mesta odkrili 12 bojnih konic. Iraška stran je 16. januarja pojasnila, da gre za pozabljene prazne bojne konice iz 80. let. Tri dni kasneje je sporočila, da so v Al Tadžiju odkrili še štiri konice. Zaenkrat ni jasno, ali je danes odkrita konica, ki je bila po navedbah ZN označena in zavarovana, povezana s prejšnjimi.

Vodja inšpektorjev ZN v Iraku Hans Blix je medtem opozoril, da ima Irak le malo časa, da se izogne vojni. Bagdad mora razumeti, da "je pet minut pred dvanajsto", je na glavnem sedežu ZN v New Yorku novinarjem povedal Blix. Povedal je še, da bo med svojim obiskom v Iraku prihodnji konec tedna znova zahteval, naj Irak nemudoma razkrije svoje skrite zaloge orožja ali dokaže, da je resnično uničil to orožje.

Približno 50 tisoč oboroženih Iračanov pa se je danes udeležilo vojaške parade v mestu Mosul na severu Iraka, ki jo je spremljal tudi visoki iraški predstavnik Ezat Ibrahim. Parade so se udeležili predvsem prostovoljci vojske Al Kods in aktivisti vladajoče stranke Baas. Oboroženi z avtomatskimi puškami so udeleženci pohoda v Mosulu v več manjšinskih skupinah nosili tudi transparente z napisi "Živel Sadam, živel predsednik" in "Sledili bomo Sadamovim ukazom".

Britanske priprave na razmere po vojni

Visoki britanski častniki so dobili ukaz, naj se pripravijo na okupacijo Iraka po morebitni vojni v Iraku, ki bi lahko trajala do treh let. Šlo naj bi predvsem za misije za ohranjanje miru, ki bi pomagale ameriškim vojakom. Britanska vojska sicer po poročanju BBC ocenjuje, da bodo razmere v Iraku po vojni bolj zapletene kot vojna sama. Bojijo se namreč, da bi po padcu režima Sadama Huseina nastala praznina, v kateri bi izbruhnili že dolgo tleči konflikti med različnimi etničnimi skupinami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10