Tujina

Chirac in Putin sklenila vrh

Soči, 20. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Francoski predsednik Chirac je na vrhu z ruskim kolegom Putinom v ruskem Sočiju podprl ruska stališča v sporu glede Kaliningrada. Chirac meni, da EU od Rusov ne sme zahtevati vizuma za potovanje v to rusko enklavo.

Putin: Srečanje je bilo koristno

Francoski predsednik Jacques Chirac je dopoldne z delovnim zajtrkom končal neuradni obisk pri ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, ki je francoskega kolega sprejel v ruskem letoviškem mestu Soči ob Črnem morju. Po oceni Putina je bilo srečanje "zelo koristno, odkritosrčno in pozitivno". Predsednika sta ob zajtrku govorila predvsem o strateški stabilnosti v svetu, o reševanju bližnjevzhodne krize, o dolgoročnih strateških povezavah med Rusijo in Evropsko unijo ter o dvostranskih gospodarskih odnosih, je povedal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Aleksej Gromov.

Skupna prihodnost Rusije in EU

Predsednika sta se zadnjič sestala konec leta 2001 v Abu Dhabiju, ko je bil Chirac na območju v okviru obiska francoskih vojakov v Afganistanu. Ruski predsednik je na tokratnem srečanju sprejel povabilo za obisk Pariza v letu 2003.

Sicer sta Putin in Chirac že v petek zvečer izrazila skupno željo, da bi šli Rusija in EU v prihodnost "z roko v roki". Putin je pohvalil vlogo Francije v odnosih med Rusijo in EU ter dejal, da je vloga Francije v odnosih med Moskvo in EU zelo pomembna. Glede ruske eksklave Kaliningrad, ki bo ob morebitnem sprejetju Poljske in Litve v EU ostala izolirana od Rusije, je Chirac dejal, da je nesprejemljivo, če bi prebivalci te ruske pokrajine za prehod v Rusijo po širitvi EU potrebovali vizume.

Skromne rusko-francosko gospodarske vezi

Ruski predsednik je tudi poudaril, da so gospodarski odnosi med Francijo in Rusijo dobri, a skromni. Chirac je sicer v četrtek napovedal, da se je ruska letalska družba Aeroflot odločila za nakup 18 letal vrste airbus, s katerimi bo obnovila svojo floto. Chirac je v Sočiju ocenil, da bo Rusija kmalu ponovno zavzela svoje mesto na mednarodnem prizorišču, saj gre za zelo velik narod tako na gospodarskem kot političnem področju. Obenem je poudaril, da se je Evropa razvila in okrepila, zato so povezave z Rusijo pomembne za obe strani.

Putin: Skorajšnje volitve v Čečeniji

Glede položaja v severnokavkaški republiki Čečeniji je Putin napovedal, da bi morala Rusija v tej republiki začeti opuščati uporabo sile in namesto tega začeti krepiti vladavino prava in civilnih institucij. Ta proces naj bi se končal že do konca tega leta, ko bodo v Čečeniji izvedli tudi referendum in volitve, je še napovedal Putin.

Čečenske oblasti upajo, da bodo do konca leta v republiki sprejeli osnutek ustave, ki bi določil mesto Čečenije v Ruski federaciji ter zagotovil enake pravice Rusom in Čečenom.

Zaskrbljenost nad Bližnjim vzhodom

Predsednika sta izrazila zaskrbljenost zaradi dogodkov na Bližnjem vzhodu, obenem pa tudi bojazen, da na vidiku ni oprijemljivejših rešitev. Sicer sta se zavzela za "dobro organizirano mednarodno konferenco o Bližnjem vzhodu, ki bi bila najboljša rešitev za nadaljevanje dialoga med Izraelom in Palestinci".

Podpora Karzaju

Ruski in francoski predsednik sta govorila tudi o položaju v Afganistanu, pri čemer sta podprla afganistanskega predsednika Hamida Karzaja, menila pa, da bi morala mednarodna skupnost v Afganistanu bolj usklajevati posamezne akcije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10