Francoski predsednik Jacques Chirac, ki se je skupaj s skrajno desnim politikom Jean-Marie Le Penom uvrstil v drugi krog predsedniških volitev, je zavrnil možnost, da bi se s protikandidatom soočil na televiziji. "Kot že v preteklosti nisem želel imeti nobenih stikov z Nacionalno fronto, tako sedaj ne želim sprejeti debate z njihovim voditeljem," je poudaril Chirac. Soočenje z Le Penom zaradi sovražnosti in netolerantnosti ni mogoče, je še poudaril Chirac.
Opazovalci so se v teh dneh spraševali, ali bo prišlo do televizijskega soočenja, ki ga tradicionalno priredijo pred drugim krogom volitev, ki bo letos 5. maja. Le Pen je sicer že zavrnil vsakršno drugo srečanje s Chiracom kot "soočenje iz oči v oči". Dejal je še, da bi bilo Chiracu v soočenju težko, saj bi moral odgovarjati za sedem let "neuspehov in laži".
Predlog predsedniškega kandidata Jean-Marie Le Pena o tem, da bi morala Francija "izstopiti" iz Evropske unije, je "povsem hipotetično vprašanje, ki je pravno, gospodarsko in politično izjemno zapleteno", je ocenil tiskovni predstavnik Evropske komisije Jonathan Faull. "Ne nameravam komentirati programa niti izjav predsedniških kandidatov, saj sicer ne bomo nikoli prišli do konca. Tudi tokrat ni nobenega razloga za to, da bi naredili izjemo," je v zvezi z odzivom Bruslja na Le Penove izjave še povedal Faull.
Nezadovoljstvo z volilnimi rezultati se nadaljuje
Socialisti, komunisti, zeleni, druge levičarske stranke in antiglobalisti pozivajo Jospinove volilce, naj v drugem krogu volijo dosedanjega predsednika Chiraca. Protestniki so sinoči v Parizu razbili nekaj oken in v policiste metali steklenice, ti pa so proti njim uporabili tudi solzivec. Zelo pogosti slogani protestnikov se glasijo: "Sram me je, da sem Francoz", eden izmed njih pa se je glasil "Mussolini: 1922. Hitler: 1933. Le Pen: nikoli".

Le Pena so izvolili v vseh volilnih okrajih ob jugovzhodni francoski meji. Jean-Marie Le Pen je namreč znan kot oster nasprotnik imigracije, Francija pa bo njegovih besedah zelo verjetno izginila pod bremenom imigrantov. EU pogosto primerja z nekdanjo ZSSR, volivce pa poziva, naj glasujejo zanj in s tem rečejo ne dekadentnemu in korupcijskemu sistemu.
Chirac je volivce pozval, naj ga v drugem krogu podprejo in s tem ohranijo enotnost in spoštovanje človekovih pravic.
Odmevi na izide francoskih volitev

Ruski vojaški časnik Krasnaja zvezda in britanski levičarski dnevnik The Guardian v današnjih izdajah komentirata presenetljive izide nedeljskih predsedniških volitev v Franciji, saj se je v drugi krog poleg sedanjega francoskega predsednika Jacquesa Chiraca uvrstil skrajni desničar Jean-Marie Le Pen in ne sedanji socialistični premier Lionel Jospin.
V Krasnaji zvezdi pišejo, da Le Penov uspeh sploh ni šala. Kot poudarjajo, njegove vloge ne bi smeli zanemariti. Po vsej Evropi je odrasla cela generacija mladih ljudi z obritimi glavami. Milijoni žrtev nacizma v preteklem stoletju jim ne pomenijo ničesar. Ti ljudje hlepijo po skrajnih čustvih. Korakajo in oponašajo izpade Hitlerjevih nasilnežev. Njihove vrste so vsak dan večje in stalno dobivajo novo kri. Rusija paradoksalno v tej smeri ne zaostaja. Komentiranje francoskih volitev končujejo z vprašanjem, ali ni lahkomiselna Evropa morda pred novim valom fašizma?
Po pisanju britanskega časnika The Guardian je izid francoskih volitev zastrašujoče opozorilo na to, kaj se lahko zgodi, ko moderna demokracija zgubi stik z ljudmi. Izid je brez dvoma simptomatičen za širši evropski trend premika k skrajni desnici. Vsekakor je šlo za protest proti korupciji v vrhovih politike in prepletenosti oblastnih struktur ter običajne politike. To je bil ponižujoč poraz ne le za Jospina ampak tudi za Chiraca, ki je zbral le 20 odstotkov. Obenem je bil izid volitev alarmantno opozorilo za odnose z islamskim in judovskim svetom po 11. septembru. Toda ta izid ni nespremenljiv in v nobenem primeru ni šlo za zadnjo besedo. Ta trenutek blaznosti se lahko izkaže za nujen moment na poti k trezni, zapozneli in odločilni redefiniciji prioritet, končujejo britanski novinarji.