Evropski parlament bi moral vsakih šest mesecev od nove predsedujoče države članice Evropski uniji zahtevati, naj poroča o dogajanju v povezavi z nezakonitim delovanjem ameriške obveščevalne službe CIA na evropskih tleh. To je danes v odboru Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve (LIBE) predlagal vodja začasnega odbora, ki je preiskoval delovanje CIA v EU, Carlos Coelho, podprli pa so ga tudi drugi člani odbora.
Odbor je nezadovoljen, saj ugotavlja, da se države članice doslej v okviru Sveta EU o tej temi sploh niso pogovarjale. Evropski parlament je, kot je znano, pred dobrim mesecem sprejel poročilo začasnega odbora, ki je preiskoval domneve o obstoju skrivnih zaporov ameriške obveščevalne službe CIA v Evropi ter uporabi evropskih letališč za zasliševanje terorističnih osumljencev, v katerem je kritiziral 13 članic EU, ki naj bi vedele za skrivne prelete CIA in nezakonito pridržanje terorističnih osumljencev, a so si pred tem zatiskale oči.
"Minilo je že več kot mesec dni in nič se ne dogaja," je svoje nezadovoljstvo izrazil poročevalec začasnega odbora Claudio Fava. Dejal je, da parlamentarci ne morejo od 27 članic EU zahtevati, naj podajo informacije o tem, kaj se trenutno dogaja na tem področju na njihovem ozemlju, zato naj to vlogo prevzame predsedstvo in naj poroča pred odborom parlamenta.
Nekateri člani odbora LIBE so dejali, da zaznavajo "CIA utrujenost" v smislu, da se ne namenja zadostne pozornosti nadaljnjim dogajanjem, večina pa jih je menila, da je zadeva preresna in tudi drugačna od drugih, tako da se bo spremljanje dogodkov vsekakor nadaljevalo. Poslanka skupine Zelenih in članica odbora LIBE Kathalijne Buitenweg je poudarila, da mora parlament vztrajati in od Sveta EU zahtevati poročilo, četudi Svetu EU to ne bo všeč.
Omenjena poslanka je danes v okviru istega odbora poročala tudi o načelih enakega obravnavanja ne glede na rasno ali etnično poreklo, pri čemer je predlagala preiskavo o skladnosti poljskih načrtov glede prepovedi kakršnegakoli - tudi poučnega - homoseksualnega gradiva v šolah. Poljsko ministrstvo za šolstvo je namreč predlagalo zakonodajo, ki bi prepovedala omenjeno gradivo, da bi tako zaščitila otroke pred "homoseksualno propagando".
Poslanka Buitenwegova je izrazila zaskrbljenost nad spoštovanjem temeljnih pravic na Poljskem. Dejala je, da se na Poljskem pojavljajo določeni krogi, ki se zavzemajo za diskriminacijo manjšin in ne upoštevajo državljanskih svoboščin. "Šokantno je, da vlada moderne evropske države sploh razmišlja o tako kruti zakonodaji," je poudarila in dodala, da je sovraštvo do homoseksualcev nasprotje evropskih načel o nediskriminaciji, zato mora poljska vlada "javno zavrniti takšen pristop".
Če bo Poljska dejansko sprejela omenjeno sporno zakonodajo, bo Evropski parlament na predlog poslanke preiskal zadevo v luči morebitnega kršenja evropske protidiskriminacijske zakonodaje, pa tudi v povezavi z omejevanjem svobode govora, so danes sporočili iz skupine Zelenih. Po navedbah Zelenih naj bi poljski zakonodajni predlog omogočal celo odpustitev učiteljev iz službe, če bi pri pouku omenili istospolne odnose. Odbor LIBE bo o položaju na Poljskem ponovno razpravljal v začetku aprila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.