Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je v ponedeljek zavrnil podpis spornega predloga zakona o reformi medijskega sistema, za katerega kritiki trdijo, da bo še bolj skoncentriral lastništvo množičnih občil v rokah predsednika vlade Silvia Berlusconija.
Ciampi je predlog zakona, ki odpravlja nekatere omejitve glede lastništva medijev, vrnil v parlament, v svojih pripombah pa je zapisal, da predlog ne zagotavlja pluralizma v medijih in bi lahko pripeljal do ustvarjanja prevlade, zlasti na področju oglaševanja. Berlusconi je v prvem odzivu menil, da Ciampijev korak "ne predstavlja tragedije za vlado".
Zakon je italijanski senat dokončno sprejel v začetku decembra, po tem ko so ga poslanci oktobra po sprejemu manjših dopolnil poslali ponovno v senat. Parlament naj bi tokrat pri spremembi zakona upošteval predsednikove pripombam. Ciampi istega predloga zakona ne more zavrniti dvakrat.
Medijski zakon kritizirala tudi javnost
Zakon, ki ga je predlagal minister za telekomunikacije Maurizio Gasparri, je v Italiji dvignil veliko prahu. Po mnenju opozicije je zakon v nasprotju z ustavo in pisan na kožo premieru Berlusconiju, ki je lastnik treh največjih zasebnih televizijskih postaj v Italiji. Vladne stranke pa so zakon zagovarjale, češ da pospešuje medijsko raznolikost. Vladajoča koalicija ima večino tako v senatu kot v poslanski zbornici.
Do 20 odstotkov od oglasov
Zakon o radioteleviziji med drugim ureja prehod televizijskih postaj na digitalne frekvence, določa najvišje deleže prihodkov od oglaševanja in dovoljuje lastnikom dveh ali več televizijskih postaj, da po letu 2009 kupijo ali ustanovijo časopise. V skladu z novim zakonom bo posamezen lastnik lahko obvladoval do 20 odstotkov t.i. oglaševalske košarice, ki zajema vse mogoče zaslužke medijev in je vredna okoli 30 milijard evrov. To naj bi Berlusconiju omogočilo, da še razširi svoje imetje.