
S težavami Grčije se ukvarja vsa Evropska unija, v kratkem pa bi lahko neposredne posledice grškega dolga še močneje čutil Ciper. Guverner ciprske centralne banke Panicos Demetriades je v intervjuju za Financial Times priznal, da bo Ciper v bližnji prihodnosti najverjetneje potreboval finančno pomoč EU.
Drugo največja ciprska banka do konca junija nujno potrebuje 1,8 milijarde evrov za dokapitalizacijo, ki so jo odobrili v parlamentu. Toda zasebni sektor ni pripravljen napolniti malhe, po mnenju Demetriadesa pa bo denar zelo težko dobiti tudi iz domačega proračuna, saj bi to ustvarilo kar 10-odstotni primanjkljaj v proračunu.
Grška kriza je ciprskim bankam odnesla že precej denarja. Zaradi odpisa dolga Grčiji so izgubile že več kot tri milijarde evrov, sicer pa Grčija Cipru dolguje še 22 milijard evrov, ki jih verjetno ne bodo nikoli videli. Zaradi takšnega dolga se kakšna večja država ne bi pretirano vznemirjala, Cipru pa pomeni veliko, saj je njihov letni bruto domači proizvod le 18 milijard evrov. Glede na milijone, ki jih je EU že vložila v reševanje Grčije, Portugalske in Irske, pomoč Cipru ne bi bistveno načela 250 milijard težkega evropskega fonda, namenjenega za pomoč državam EU.
Ciprska vlada se je sicer že lani z Rusijo dogovorila o posojilu v višini 2,5 milijarde evrov, trenutno pa se o novem posojilu dogovarjajo s Kitajsko. V prihodnjih dneh pa bo ciprska vlada med ljudstvom postala še manj priljubljena, saj bodo javnosti predstavili paket varčevalnih ukrepov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.