Novi grški premier Aleksis Cipras je vsega dva dni po nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitvah, na katerih je slavila leva Siriza, danes predstavil svojo vladno ekipo. Ključna položaja v njej je zaupal dvema glasnima kritikoma varčevalne politike, ekonomistoma Janisu Dragasakisu in Janisu Varufakisu.
53-letni Varufakis bo prevzel vodenje finančnega ministrstva in bo tako vodil pogajanja z mednarodnimi posojilodajalci, od katerih si nove oblasti v Atenah veliko obetajo - med drugim odpis občutnega dela grških dolgov. Je profesor ekonomije, nazadnje je bil zaposlen na Univerzi Teksas v Austinu. Velik del življenja je preživel v tujini in je poliglot.
Kot piše nemška tiskovna agencija dpa, velja Varufakis v Grčiji za nekakšnega "pop zvezdnika" ekonomije. Športnik z gladko pobrito glavo nima težav z nastopanjem v javnosti. Slovi kot prepirljiv sogovornik, ki rad provocira. Ena njegovih bolj znanih izjav je: "Če v Grčiji ne bo gospodarske rasti, posojilodajalci ne bodo videli niti centa."
Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je imenovanje levega ekonomista na tako pomemben položaj znak, da bo Sirizina vlada v pogajanjih o 240-milijardnem paketu pomoči nasproti EU in IMF ubrala "trdo linijo".
66-letni Dragasakis bo imel medtem kot namestnik premierja nadzor nad celotnim področjem financ in gospodarstva ter bo sodeloval na omenjenih pogajanjih s posojilodajalci.
Dpa Dragasakisa opisuje kot popolno nasprotje nastopaškemu Varufakisu. Intervjuje daje le redko, če pa že, vedno odgovarja premišljeno in zelo vljudno. Politično pot je začel pred pol stoletja v vrstah komunistov.
Je edini član Ciprasovega kabineta, ki ima vsaj nekaj vladnih izkušenj - leta 1989 je bil namreč namestnik ministra za gospodarstvo v nadstrankarski prehodni vladi konservativnega premiera Ksenofona Zolotasa.
Oba ekonomista se glasno zavzemata za takojšen konec varčevalne politike, ki so jo v minulih letih v zameno za ogromno finančno pomoč tujine vodile oblasti v Atenah. Kot edino rešitev za Grčijo izpostavljata odpis dela 320-milijardnega dolga.
Vodja desnih Neodvisnih Grkov, manjših koalicijskih partnerjev Sirize, Panos Kamenos bo v novi vladi prevzel obrambni resor.
Zunanje ministrstvo bo vodil tehnokrat, profesor politologije na univerzi v Pireju Nikos Kocjas, kar naj bi bil po prvih ocenah analitikov znak, da namerava Cipras v zunanji politiki ubrati mirne tone.
Prvič pa je Grčija dobila tudi invalidnega ministra, minister za zdravje je postal slepi poslanec Panagiotis Kouroublis.
Sirizi do absolutne večine zmanjkala dva sedeža
Sirizi se je na nedeljskih volitvah absolutna večina v parlamentu izmuznila za vsega dva sedeža, zato je morala poiskati koalicijskega partnerja.
Našla ga je hitro, a v desni stranki, s katero nima prav veliko skupnega, zato so mnogi poznavalci glede napovedanega sodelovanja precej skeptični.
Programa Sirize in Neodvisnih Grkov namreč druži le nasprotovanje pogojem, pod katerimi je Grčija prejela milijardno mednarodno pomoč, saj obe stranki zahtevata odpis večjega dela dolgov Grčije.
Stranki sta medtem na nasprotnih bregovih, ko gre za priseljevanje, zunanjo politiko, odnos do pravoslavne cerkve in še marsikaj drugega.
Skupaj bo imela levo-desna naveza v 300-članskem parlamentu večino 162 poslancev - Siriza 149 in Neodvisni Grki 13. Koliko ministrskih sedežev naj bi zasedli očitno šibkejši desničarji, ni znano.
V skladu z mandatom, ki mu ga je v ponedeljek podelil predsednik držav Karolos Papuljasa, ima sicer Cipras tri dni časa za oblikovanje vladne koalicije.
Ustanovno zasedanje novega parlamenta v Atenah je medtem napovedano za 5. februar, nato pa morajo poslanci v roku desetih dni potrditi vlado.
Merklova mu je čestitala
Ciprasu je medtem čestitala tudi nemška kanclerka Angela Merkel in mu zaželela veliko moči in uspeha pri delu. "Položaj prevzemate v težkih časih, v katerih se soočate z veliko odgovornostjo," mu je še položila na srce v telegramu, katerega vsebino so objavili danes v kanclerkinem uradu v Berlinu.
Merklova sodeč po čestitki tudi upa, da bo Ciprasova koalicijska vlada "naprej krepila in poglabljala tradicionalno dobro in globoko prijateljstvo med našima narodoma".
Tiskovni predstavnik kanclerke Steffen Seibert je pred tem v ponedeljek izrazil pričakovanje, da bo nova vlada v Atenah izpolnjevala obveznosti do mednarodnih upnikov in "še naprej krepila naraščajoče gospodarsko okrevanje Grčije".
Napovedal je, da bo Berlin ponudil roko sodelovanja novi vladi v Atenah, obenem pa bo pozorno spremljal, kaj bo ta povedala glede "prihodnjih reformnih usmeritev in izpolnjevanja svojih obveznosti".
Seibert ni želel neposredno komentirati izidov nedeljskih volitev, na katerih je leva Siriza pometla s tekmeci in za malo zgrešila absolutno večino v parlamentu. Kot je dejal, gre za suvereno odločitev volivcev, "ki jo je seveda treba spoštovati".
Vztrajanje Berlina pri strogi varčevalni politiki v EU je sicer eden glavnih vzrokov za zmago Ciprasove Sirize v obubožani Grčiji.
V predvolilni kampanji se je Cipras zavzemal za konec te po njegovem pogubne politike in napovedoval "konec podrejanja" ter nova pogajanja z mednarodnimi posojilodajalci o ugodnejših pogojih finančne pomoči, pri čemer obljublja občuten odpis dolgov.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.