EU še bolj skrbi dejstvo, da na celotnem območju povezave še vedno ni uveljavljenih 2,8 odstotka direktiv, kar je najslabši rezultat po letu 2000. "To ni dobro za evropsko konkurenčnost," je zaskrbljen evropski komisar za notranji trg Frederik Bolkenstein.
Članice so se namreč zavezale, da bodo delež direktiv EU, ki v njih še ne veljajo, zmanjšale na 1,5 odstotka, vendar pa kar osem držav ta delež presega vsaj za dvakrat. Pri tem so z več kot štirimi odstotki "primanjkljaja" najslabše Avstrija, Italija in Francija, medtem ko sta kriterij izpolnili samo Danska in Španija.
Države članice, ki ne uveljavijo direktiv EU, ne samo da zavirajo unijo kot celoto, ampak predvsem škodijo same sebi, je še prepričan Bolkenstein. Komisar še dodaja, da sedanje članice s tem dajejo slab zgled državam pristopnicam, ki se močno trudijo, da bi do maja 2004 v svoje pravne rede prevzele vso zakonodajo EU.
Omenjena dejstva so posebej zaskrbljujoča za prihodnost t.i. lizbonske strategije, katere cilj je unijo do leta 2010 razviti v najbolj konkurenčno gospodarstvo na svetu. EU zaenkrat v večini vidikov konkurenčnosti še vedno zaostaja za ZDA.