Tujina

Clinton in Abdulah zadovoljna z izidi volitev v Izraelu

Washington, 18. 05. 1999 19.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriški predsednik Bill Clinton in jordanski kralj Abdulah sta danes v Washingtonu izrazila veselje nad zamenjavo vlade v Izraelu, obenem pa izrazila upanje, da bo mirovni proces na Bližnjem vzhodu znova zaživel.

Clinton je pri tem opomnil, da je treba najprej počakati na sestavo nove izraelske vlade. Po njegovih besedah je novi premier Ehud Barak v predvolilni kampanji obljubil, da bo znova oživil prizadevanja za mirovno rešitev na Bližnjem vzhodu. Abdulah je pri tem izrazil optimizem glede izgledov na napredek v regiji.

To je bil prvi uradni Abdulahov obisk v Beli hiši. Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright mu je včeraj obljubila, da bodo ZDA še naprej podpirale Jordanijo; ZDA želijo namreč pripomoči k temu, da bi Jordanija premagala gospodarske posledice sankcij proti Bagdadu in zastalega bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Clinton je v kongresu zahteval še 100 milijonov dolarjev pomoči za Jordanijo; ZDA nameravajo tej državi že nameniti 225 milijonov dolarjev pomoči. Po besedah Albrightove se je Clinton o Jordaniji pogovarjal z vodilnimi svetovnimi politiki. Japonski, Nemčiji in Franciji naj bi predlagal, da bi po vzoru ZDA Jordaniji zmanjšali ali popolnoma odpisali dolgove.