Tujina

Clinton na pomoč Kerryju

New York, 26. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nekdanji predsednik Clinton se je pridružil demokratskemu kandidatu Johnu Kerryju na zborovanju v Philadelphiji, kjer sta družno udrihala po Bushu.

Bush Kerryju ne namerava ostati dolžan ... (foto: Reuters)
Bush Kerryju ne namerava ostati dolžan ... (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Sedanji predsednik George Bush pa ni ostal dolžan svojim tekmecem. V Koloradu je namreč skupaj z nekdanjim newyorškim županom Rudyjem Giulianijem demokratom vračal milo za drago. Več tisoč zbranih v mestnem parku Philadelphije je Clintona sprejelo bolj kot "Elvisa", ne pa politika, Kerry pa je tokrat kritiziral Busha zaradi izginotja 380 ton eksploziva iz iraškega skladišča, ki bi moralo biti pod nadzorom ameriške vojske.

Kerry je najprej napadel v Doverju v zvezni državi New Hampshire, kjer je izginotje eksploziva, namenjenega za rušenje zgradb, za bojne konice raketnih izstrelkov in detonacijo jedrskega orožja, označil kot dokaz "neverjetne nesposobnosti" sedanjega predsednika ZDA. Ta naj bi ZDA po nepotrebnem izpostavljala večjim nevarnostim.

Njegov podpredsedniški kandidat John Edwards je podobne obtožbe izrazil v zvezni državi Ohio, kjer je posebej kritiziral svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice, ki menda raje vodi kampanjo za Busha kot da bi skrbela za nacionalno varnost v Washingtonu. Riceova je imela v ponedeljek na Floridi predavanje, in čeprav ni omenjala predsedniških kandidatov z imeni, je dovolj razločno predstavila dva različna zunanjepolitična pristopa, tako da ni bilo dvoma, o čem govori.

Bela hiše se izogiba vprašanjem

Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan se je izognil neposrednemu odgovoru na vprašanje o tem, kako je lahko izginila takšna količina orožja, ampak se je osredotočil na dejstvo, da so ZDA v Iraku doslej uničile 243.000 ton streliva, kmalu pa ga bodo še dodatnih 163.000 ton. Bush v Koloradu prav tako ni omenjal izginotja razstreliva, ampak je skupaj z Giulianijem zatrjeval, da bi bila Kerryjeva zmaga nevarna za ZDA, ker je liberalec in neodločnež. Bush je znova razložil, da se v Iraku streljajo, da se ne bi streljali po ZDA.

Clinton duhovičil

Bo Clinton jeziček na tehtnici?
Bo Clinton jeziček na tehtnici? FOTO: Reuters

Glavna zvezda ponedeljkovega političnega dogajanja pa je bil Clinton, ki se je v Philadelphiji sprehodil na oder skupaj s Kerryjem in kljub dejstvu, da je imel pred slabimi sedmimi tedni operacijo srca, deloval zdravo. "Če to ni dobro za moje srce, potem ne vem, kaj je," je množici navdušenih privržencev sporočil Clinton. Nekdanji predsednik, ki so ga svojčas klicali "comeback kid", ker se je vedno znova postavil na noge, ko je bil skoraj potolčen, je dejal, da bo Kerry v osmih dneh naredil ZDA za "comeback državo". Clintonov nastop je bil netipično kratek, vendar toliko bolj oster in jasen, kar naj bi Kerryju še vedno primanjkovalo.

John Kerry in Bill Clinton - bo Clinton pomagal Kerryju v Ovalno pisarno? (foto: Reuters)
John Kerry in Bill Clinton - bo Clinton pomagal Kerryju v Ovalno pisarno? (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kerry je ponovil kritike na Bushev račun in se pošalil, da je vprašal Clintona, če ima kaj skupnega z Bushem. Clinton je odgovoril, da bosta čez osem dni oba nekdanja predsednika ZDA. Demokrati menijo, da je Clintonova prisotnost v kampanji odlična poteza, republikanci pa upajo, da bodo tako način uspeli dobiti še kakšnega volivca, ki bi sicer raje ostal doma, saj Clinton pri Američanih vzbuja precej mešana čustva. Republikanci se prav tako norčujejo, da Kerry ni uspel navdušiti demokratov, zato potrebuje "presajeno" karizmo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10