Demokratska predsedniška kandidatka Hillary Clinton je v petek izbrala zveznega senatorja, nekdanjega župana Richmonda in nekdanjega guvernerja Virginije Tima Kaina za svojega podpredsedniškega kandidata. Kaine je ponudbo sprejel, oba pa bosta potrjena prihodnji teden na nacionalni konvenciji stranke v Philadelphii
58-letni Kaine, ki govori tekoče špansko, je bil pred izvolitvijo v senat predsednik Nacionalnega odbora demokratske stranke. V finale izbora možnih podpredsedniških kandidatov je prišel skupaj z ministrom za kmetijstvo in prijateljem nekdanjega predsednika Billa Clintona Tomom Vilsackom.
K odločitvi je pomagala tudi podpora predsednika ZDA Baracka Obame, ki je Clintonovi namignil, da bi bil Kaine močan kandidat, ker prihaja iz južnjaške države, ki se počasi spreminja in postaja bolj demokratska, čeprav ostaja konservativna.
Tak je tudi Kaine, ki ni bil prva izbira levega krila demokratske stranke. Levica si je želele senatorko iz Massachusettsa Elizabeth Warren ali senatorja iz Ohia Sherroda Browna. Vendar pa Clintonova ničesar ne prepušča naključju in ne tvega po nepotrebnem.
Ko si je republikanski predsedniški kandidat Donald Trump izbral socialno zelo konservativnega guvernerja Indiane Mika Penca, pred tem pa je že imela na svoji strani junaka levice senatorja Bernarda Sandersa, se je odločila za obliž na rani nizke podpore med belimi moškimi.
Podpredsedniški kandidati ne odločajo volitev, lahko pa pomagajo ali tudi škodijo. Clintonova meni, da bo Kaine pomagal, ker je dokazal, da lahko zmaguje v konservativnem okolju. Tako kot župan Richmonda, guverner Virginije in senator se je Kaine dokazal s sodelovanjem tudi z republikanci.
Velja za dobrega poznavalca mednarodne politike, ker sedi v senatnem odboru za mednarodne odnose, prav tako pa tudi v odboru za obrambo in odboru za proračun.
Clintonova ga je v petek zvečer poklicala in mu ponudila kandidaturo. Kaine jo je sprejel ter na twitterju sporočil, da je počaščen. Clintonova je sporočila, da je Kaine človek, ki se je vse življenje bojeval za druge, po Kainu pa je poklicala tudi Obamo.
Trump se je v petek v Clevelandu zahvaljeval za nominacijo stranke, obenem pa porabljal čas za kritiziranje teksaškega senatorja Teda Cruza, ki mu na konvenciji ni dal podpore.
O odločitvi Clintonove je na twitterju sporočil, da imajo demokrati sedaj izbrana dva popolna "insajderja" in pozval Američane naj ne omogočijo tretjega mandata Obame.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.