Kot razkriva v sredo objavljena javnomnenjska raziskava časnika Washington Post in televizije ABC News, je prvič več kot 50 odstotkov oziroma 53 odstotkov vprašanih dejalo, da bi podprli Clintonovo, če bi bile primarne volitve sedaj.
Njen tekmec, senator Barack Obama, po tej raziskavi lahko računa na 20-odstotno podporo. Na tretje mesto se je uvrstil John Edwards, za katerega bi glasovalo 13 odstotkov vprašanih, medtem ko nihče od preostalih tekmecev ni zbral več kot tri odstotke podpore. Anketo so izvedli konec septembra med 1114 odraslimi, od katerih jih je bilo 592 simpatizerjev demokratov.
Dobro ji kaže tudi med temnopoltimi
Clintonova se po danes objavljeni anketi tiskovne agencije AP v dvoboju z Obamo dobro obnese tudi med temnopoltimi volivci, ki predstavljajo samo deset odstotkov ameriškega volilnega telesa, vendar večinoma glasujejo za demokrate. Za Obamo bi v tem trenutku glasovalo 40 odstotkov temnopoltih, za Clintonovo pa 38 odstotkov. Clintonova vodi pri temnopoltih ženskah v razmerju 47 odstotkov proti 37, med temnopoltimi moškimi pa je bolj priljubljen Obama v razmerju 44 proti 28 odstotkom. Med belimi volivci bi se 35 odstotkov demokratov odločilo za Clintonovo, 18 pa za Obamo, med vsemi demokrati skupaj pa vodi Clintonova s 35 odstotki proti 23.
Edini republikanski predsedniški kandidat, ki nasprotuje vojni v Iraku, kongresnik iz Teksasa Ron Paul pa je v sredo sporočil, da so mu Američani za njegovo kampanjo v tretjem četrtletju nakazali pet milijonov dolarjev. Vsota je presenetljiva glede na to, da ankete Paula skorajda ne opazijo. Približno toliko naj bi v istem obdobju zbral tudi največji zagovornik vojne v Iraku med republikanci, senator iz Arizone John McCain.
Ron Paul ima za nadaljevanje kampanje v žepu 5,3 milijona dolarjev in njegov štab ima sedaj težave, ker ne ve, kako denar porabiti. Ron Paul je opazen le v televizijskih soočenjih med republikanci, ko ga tekmeci po vrsti napadajo zaradi protivojnih stališč. Večkrat je že dejal, da so ZDA šle v Irak brez vojne napovedi in nezakonito ter da bi se morala ameriška vojska enostavno umakniti, ker te vojne ne morejo dobiti, tako kot niso že korejske in vietnamske.
Več od Rona Paula naj bi med republikanci, ki številk o zbranem denarju v tretjem četrtletju še niso sporočili, zbrala le nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney in nekdanji župan New Yorka Rudy Giuliani. Nekdanji guverner Arkansasa Mike Huckabee, ki so ga nekateri imeli za morebitnega kandidata presenečenja, je uspel zbrati le milijon dolarjev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.