
Razmere v Egiptu so zasenčile ostale teme tudi drugi dan varnostne konference v Münchnu. Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Ban Ki Mun je dejal, da so se ZN vedno zavzemali za demokratične spremembe, predvsem v arabskih državah. Poudaril je, da so dogajanje v Egiptu in pred tem že v Tuniziji spodbudili negotovost, revščina, korupcija in pomanjkanje demokracije, negotovost pa se po njegovih besedah povečuje zaradi nepravičnosti in krivic.
Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton pa je prepričana, da Bližnjemu vzhodu grozi "popolna nevihta“ nemirov. Dejala je, da bi regionalni voditelji morali ukrepati hitro in uvesti demokratične reforme, da bi se tako izognili še večji nestabilnosti. "Status quo je preprosto nevzdržen,“ je dodala.

Nemška kanclerka Angela Merkel je dogajanje v Egiptu primerjala z dogodki, ki so botrovali padcu komunizma v Vzhodni Evropi. Po njenih besedah so tudi takrat ljudje neučakano pričakovali spremembe. Prepričana je, da se bodo v Egiptu zgodile spremembe, a po njenem bi moral biti ta proces miren in preudaren. Egipčane je pozvala k potrpežljivosti in napovedala, da bo EU Egiptu ponudila pomoč.
Bližnjevzhodna četverica: V luči Egipta so bližnjevzhodna pogajanja nujna
Predstavniki t. i. bližnjevzhodne četverice pa so na današnjem srečanju ob robu varnostne konference v Münchnu pozvali Izraelce in Palestince, naj v luči ljudskih vstaj v Egiptu in drugod v arabskem svetu čim prej obnovijo mirovna pogajanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Glede na razvoj dogodkov na Bližnjem vzhodu četverica izraža prepričanje, da bi bilo vsakršno dodatno zavlačevanje z obnovitvijo pogajanj pogubno za mir in varnost v regiji," je v sporočilu zapisala četverica, ki jo sestavljajo EU, ZDA, Rusija in ZN.
Jelušičeva: EU preveč zagledana v finančno stabilnost
Münchenske varnostne konference se je udeležila tudi slovenska ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Ob robu konference je dejala, da so se tokrat končno v ospredje prebila vprašanja širše varnosti, ''ko ne govorimo več tako zelo o tem, kaj zmorejo vojske in obrambni proračuni, ampak bolj o tem, kaj zmorejo države in politike tako v svoji notranji kot zunanji perspektivi, zlasti ko morajo poskrbeti za finančno stabilnost, za vprašanje revnih, brezposelnih, ljudi brez upanja, razvoja in podobno''.
Sicer pa Jelušičeva tudi ocenjuje, da je "EU v tem trenutku preveč zagledana v svojo finančno stabilnost, finančno varnost in v varnost svojega evra, da bi sploh razumela, da se ji na dvorišču dogajajo velikanske spremembe, ki bodo vplivale tudi na ravnanje EU in Evrope v celoti v prihodnosti".
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.