
63-letni nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton, ki so ga včeraj v New Yorku operirali na srcu, je po besedah njegovega prijatelja zapustil bolnišnico.
Kot je pojasnil njegov kardiolog, so mu v koronarno arterijo vstavili dva stenta (tubi) in tako sprostili nekoliko zamašeno arterijo. Zdravnik je še pojasnil, da srčnega napada ni utrpel. V službo bi se lahko vrnil že v ponedeljek.
"Danes je predsednik Clinton prišel k meni, ker je imel zadnjih nekaj dni težave v predelu prsnega koša. Te so bile kratkotrajne, a ker so se ponavljale, je prišel na pregled. Na podlagi ponavljajočih se simptomov smo se odločili, da ga sprejmemo v bolnišnico in opravimo angiografijo. Prvi pregledi, elektrokaridiograf in krvne preiskave niso pokazali nobenih sledi srčnega napada. Še enkrat ponavljam, ni utrpel srčnega napada ali kakršne koli okvare na srcu," je povedal kardiolog Alan Schwartz. "To ni posledica njegovega življenjskega sloga ali njegovega načina prehranjevanja, ki je bilo izjemno. Redno se je posvečal telesni vadbi, kot kaže, je fizično izjemno dobro pripravljen," je še pojasnil kardiolog.
Leta 2004 pa je imel operacijo, s katero so naredili obvod mimo zamašenih delov arterije oziroma štirikratni "bypass". Tokratna operacija naj bi bila rutinska, saj na leto v ZDA izvedejo najmanj pol milijona podobnih posegov, pri čemer je smrtnih primerov manj kot odstotek.

Clinton si je po odhodu s položaja predsednika leta 2001 naložil veliko dela s svojo fundacijo, zdaj pa sodeluje pri prizadevanjih za pomoč Haitiju. Znan je bil tudi po slabih prehranjevalnih navadah, ki naj bi jih po operaciji leta 2004 spremenil. Leta 1992 je na primer med predsedniško kampanjo novinarje povabil na tek do McDonaldsa, v Arkansasu, kjer je bil guverner, pa so ga poznali po ogromnih porcijah.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.