Tujina

Človekovih pravic ni na dnevnem redu

Pariz, 11. 12. 2007 09.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prihod Gadafija v Francijo je sprožil kritike, tudi v vrhu politike. Opozicija je bojkotirala njegov obisk narodne skupščine.

Prihod libijskega voditelja v Francijo je sprožil številne kritike
Prihod libijskega voditelja v Francijo je sprožil številne kritike FOTO: Reuters

Francoski predsednik Nicholas Sarkozy in libijski voditelj Moamer Gadafi sta v ponedeljek, prvi dan Gadafijevega petdnevnega obiska v Franciji, dosegla dogovor o številnih sporazumih, ki so vredni več kot deset milijard evrov. Dogovore, med drugim pogodbo o sodelovanju na področju miroljubne rabe jedrske energije, sta državi podpisali med večerjo, ki jo je v Gadafijevo čast priredil Sarkozy.

Med večerjo sta državi podpisali pogodbo o sodelovanju
Med večerjo sta državi podpisali pogodbo o sodelovanju FOTO: Reuters

Francija se je tudi obvezala, da bo Libiji dobavila še en jedrski reaktor, ki naj bi zagotavljal energijo za razsoljevanje morske vode. Letalski družbi Libyan Airlines in Afriqiyah Airrways pa sta sklenili pogodbi za nakup 21 airbusov. Državi sta se tudi dogovorili, da bo Francija Libiji dobavila različno vojaško opremo.

Kritike tudi z vladne strani

Gadafijev obisk je v Franciji je sprožil številne kritike, ki so se jim pridružili tudi nekateri člani francoske vlade. Francoska ministrica za človekove pravice Rama Yade je tako v ponedeljek v pogovoru za Le Parisien javno kritizirala datum Gadafijevega obiska, ki je v Francijo prispel prav na mednarodni dan človekovih pravic, in dejala da se ne bo udeležila večerje v Gadafijevo čast. "Poveljnik Gadafi mora razumeti da naša država ni predpražnik, ob katerega bi se voditelj, terorist ali ne, lahko obrisal svoje krvave noge," je za dnevnik dejala Yadejeva.

Gadafi je prav danes, drugi dan svojega obiska v Franciji zanikal navedbe medijev, da sta s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem govorila o človekovih pravicah. "Jaz in predsednik Sarkozy teh vprašanj nisva omenila," je dejal in dodal, da sta tesna prijatelja in da sodelujeta. V uradu francoskega predsednika so sicer takoj po objavi teh izjav poudarili, da je Sarkozy s svojim gostom zagotovo govoril o človekovih pravicah.

Gadafijev obisk francoske narodne skupščineje sprožil protestni odhod predvsem opozicijskih poslancev.
Gadafijev obisk francoske narodne skupščineje sprožil protestni odhod predvsem opozicijskih poslancev. FOTO: Reuters

Od Gadafijevega obiska se je ogradil tudi francoski zunanji minister Bernard Kouchner, ki je za radijsko postajo France Inter dejal, da se 'odreka' Gadafijevemu prihodu v Francijo, hkrati pa izrazil upanje, da bo obisk pripomogel k 'evoluciji' v Libiji.

Gadafi v Parizu biva v hotelu Marigny iz 19. stoletja. Na njegovem vrtu so ob tej priložnosti postavili ogrevan beduinski šotor. Gadafi je obiskal francosko narodno skupščino, srečal pa se bo z delegacijo žensk iz francoskih predmestij, obiskal pa bo tudi sedež Unesca in znameniti Versailles.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pravicen
11. 12. 2007 13.28
Gadafi je car LOL Evo pa se kaže vsa hipokrizija zahodne politike LOL