Avtorica prispevka: Nataša Briški
Življenjepis Condoleezze Rice je vrhunski, njeni zaščitni znaki pa so disciplina, diskretnost in lojalnost. Potem ko je odraščala v Alabami, kjer so črnci veljali za drugorazredne državljane, je kmalu spoznala, da je izobrazba najmočnejše orožje zoper zatiranje. Kot nadpovprečno nadarjena je preskočila dva razreda osnovne šole, iz političnih znanosti je z odliko diplomirala pri devetnajstih, kasneje magistrirala iz ekonomije in pri šestindvajsetih še doktorirala. Ameriškemu predsedniku Georgu Bushu se je ob imenovanju zahvalila za zaupanje in dodala, da ji je bilo v čast in ponos, da je v zadnjih štirih letih, v težkih časih kriz in velikih odločitev ter priložnosti za Američane, lahko delala za njega. "Poveljevali ste Veliki koaliciji, ki je milijone ljudi osvobodila tiranije. Ob vsem tem si tudi prizadevate, da bi upanje in napredek prinesli v prav vsak konec tega sveta," je še povedala nova ameriška zunanja ministrica.
Condy, kakor jo kličejo prijatelji, obvlada umetnostno drsanje, govori štiri jezike in uspeva v svetu, ki je rezerviran za moške. Želela je postati profesionalna pianistka, a se je pod vplivom svojega profesorja in očeta Madelaine Albreit kasneje odločila za mednarodne odnose s poudarkom na Sovjetski zvezi. Bila je najmlajša prodekanica v zgodovini prestižne univerze Stanford in članica izvršnega odbora naftnega giganta Chevron, po njej so poimenovali tudi tanker.
Njeno srce je dolgo časa bilo v ritmu demokratov, dokler je ni razočaral Jimmy Carter. S predsednikom Bushem ju druži ljubezen do nogometa, večkrat skupaj molita, pogosto mu dela družbo na ranču v Teksasu in predsedniškem letovišču Camp David. "Dr. Riceova ni samo čudovita, ampak je tudi izjemno izkušena oseba," je o svoji sodelavki povedal Bush in dodal, da je "dobra voditeljica, tako da povsem zaupam njeni presoji."
Njena največja moč, kar tudi potrebuje za ta položaj, je poseben odnos, ki ga imata s predsednikom. Bila je med tistimi, ki so snovali zunanjo politiko že v prvem Bushevem mandatu, zdaj pa jo bo le nadaljevala.
Nekateri se bojijo, da bo za razliko od Powella predsedniku samo kimala, tako kot je ves čas brezpogojno zagovarjala prizadevanja Busheve vlade v boju proti teroristom. Riceova zagovarja mnenje, da " nikoli nismo imeli na voljo, recimo temu čudežnega orožja, ki bi nas obvarovalo napadov 11. septembra. Edino, kar bi morda lahko pomagalo, so zanesljivejši podatki o grožnjah, ki so se pred tem pojavile po ZDA."
Imajo jo za eno najglasnejših zagovornic doktrine o preventivnih vojnah, na zunanjem ministrstvu pa naj bi tudi počistila z 'neubogljivimi' kadri. Po mnenju analitikov skuša Bush z imenovanjem Condoleezze Rice zmanjšati nekatere napetosti, ki so se pojavile znotraj administracije, saj je Colin Powell pogosto imel hude spore z Donaldom Rumsfeldom.
Južnjaski šarm, jeklena samozavest in izjemen intelekt, tako jo opisujejo njeni oboževalci, kritiki pa se sprašujejo, kako se bo znašla v birokraciji, ki šteje 30.000 ljudi. Zaenkrat ima vso podporo predsednika, po prikazanem v prvih štirih letih pa jo čaka veliko dela