Zdaj ko je iz potniške ladje Costa Concordia, ki je januarja nasedla ob zahodni italijanski obali pri otoku Giglio, izčrpano vse gorivo, je znano tudi, kako bo potekala akcija odstranjevanja ladje iz morskih globin.
S kraja nesreče bo 114.500 ton težko in 290 metrov dolgo ladjo odvleklo ameriško podjetje Titan Salvag, ki bo v prvi vrsti skrbelo, da pri tem ne bodo škodovali okolju, pravijo. Vse skupaj bo trajalo kakšno leto. "Podobno kot pri izčrpavanju goriva bomo tudi pri odstranitvi ladje poiskali najboljšo rešitev, ki bo čim manj prizadela okolje in turizem," je povedal Pier Luigi Foschi, izvršni direktor podjetja Costa Croicere, ki je lastnik ladje.
Akcijo bodo začeli prihodnji mesec. Načrtujejo, da bodo ladjo, ki je delno potopljena, odvlekli v enem kosu, odpeljali pa jo bodo v eno od italijanskih pristanišč. Morsko dno bodo očistili in vanj posejali morsko rastlinje.
Na Costi Condordii, ki je nasedla in potonila 13. januarja, je bilo v času nesreče 4229 potnikov. Umrlo je 32 potnikov in članov posadke, dveh trupel reševalci še niso našli. Kapitan ladje Francesco Schettino je v hišnem priporu, zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti pa mu grozi do 15 let zapora. Za brodolom zakonodaja predvideva do deset let zapora, zaporna kazen pa mu grozi tudi zaradi tega, ker je potnike na ladji zapustil, še preden so bili vsi evakuirani. Poleg kapitana so se na zatožni klopi znašli tudi trije vodilni ladjarskega podjetja.
Gradnja Coste Concordie je stala 372 milijonov funtov, splavili pa so jo leta 2005.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.