V naslednjih nekaj dneh se bo začelo odstranjevanje napol potopljene potniške ladje Costa Concordia, ki je januarja nasedla ob zahodni italijanski obali pri otoku Giglio.
Predstavniki ameriškega podjetja Titan Salvage in italijanske družbe Micoperi, ki bosta izvedla akcijo, so skupaj s predstavniki civilne zaščite predstavili načrt reševanja.
Kot je povedal vodja italijanske civilne zaščite Franco Gabrielli, bodo 290-metrov dolgo ladjo najprej stabilizirali, da bi ji preprečili potopitev. Ob bok tistega dela ladje, ki je nad vodo, bodo pritrdili z vodo napolnjene rezervoarje. Dva žerjava, pritrjena na podvodno ploščad poleg ladje, jo bosta dvignila, pri tem pa bodo rezervoarje premestili na drugo stran ladje, jih izpraznili in napolnili z zrakom, da bo ladja ostala nad gladino vode.
Četudi izkušenj s tako velikimi ladjami še niso imeli, so prepričani, da bo načrt uspel. "To bo največja akcija odstranjevanja ladje v zgodovini, a prepričani smo, da je izvedljivo," je povedal Richard Habib, vodja podjetja Titan Salvage.
Silvio Bartolotti iz podjetja Micoperi pa je povedal, da bo ladja na površju do februarja 2013. Nato jo bodo odpeljali v pristanišče, najverjetneje v Livorno, in jo razrezali. Dela naj bi stala okoli 300 milijonov ameriških dolarjev, trajala pa kakšno leto.
Predsednik družbe Costa Cruises Gianni Onorato je povedal, da bosta glavni prioriteti vseskozi zaščita okolja in lokalnega turizma. Marca so iz ladje izčrpali 2.300 ton goriva, s čimer so se izognili ekološki katastrofi. Po tem ko bodo ladjo odvlekli, bodo očistili še morsko dno.
Sodišče: Schettino ni bil primeren za kapitana take ladje
Medtem pa je sodišče odločilo, da je bil kapitan Coste Concordie Francesco Schettino neprimeren za vodenje tako velike luksuzne ladje. Kot poroča Telegraph, so ocenili, da je pokazal slabo odzivnost pri opravljanju funkcije kot poveljnik in pri sprejemanju odgovornosti za varnost ljudi. Pokazal je, da ni sposoben ukrepati v kriznih situacijah in svojim potnikov ter posadki zagotoviti varnosti. Sodišče meni tudi, da bi se nevarnost ponovila, če bi še kdaj poveljeval.
Spomnimo. Costa Condordia je nasedla in potonila 13. januarja, v času nesreče pa je bilo na njej 4229 potnikov. Umrlo je 32 potnikov in članov posadke, dveh trupel reševalci še niso našli. Kapitan ladje Schettino je v hišnem priporu, zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti pa mu grozi do 15 let zapora. Za brodolom zakonodaja predvideva do deset let zapora, zaporna kazen pa mu grozi tudi zaradi tega, ker je potnike na ladji zapustil, še preden so bili vsi evakuirani. Poleg kapitana so se na zatožni klopi znašli tudi trije vodilni ladjarskega podjetja.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.