76-letni Nobelov nagrajenec in tibetanski duhovni vodja dalajlama je v intervjuju za Sunday Telegraph razkril, da je dobil opozorila, da naj bi kitajski agenti izurili neko tibetansko žensko za morilsko misijo. Tarča naj bi bil on, ženska pa naj bi ga zastrupila med tem, ko naj bi k njemu prišla po blagoslov. Kot orožje naj bi uporabila lase ali šal, prepojen s strupom. Voditelj bi se je med blagoslovom dotaknil in se tako zastrupil. Tega sicer njegovi varnostniki niso mogli potrditi, saj niso imeli dokazov, a so vseeno okrepili varnost.
Tibetanski budistični voditelj je sicer pojasnil, da so ga že pred tem ves čas strogo varovali v skladu z nasvetom indijskih varnostnih sil. Čeprav je eden od najbolj priljubljenih duhovnih voditeljev, ima namreč veliko sovražnikov na Kitajskem pa tudi v drugih budističnih sektah.
Odnosi med Kitajsko in tibetanskimi voditelji, ki so v izgnanstvu v Indiji, so slabi in napeti. Dalajlama pa je v intervjuju dejal, da verjame, da bo Kitajska spremenila svojo perspektivo še v času njegovega življenja in da bo sprejela demokratične reforme, s katerimi bo lahko poskrbela za gospodarsko rast.
Rekel je, da bi morali kitajski voditelji uporabiti budistično logiko, da bi tako lahko premagali sumničavost in jezo, hkrati pa je dalajlama priznal, da se mora tudi sam včasih potruditi, da nadzoruje svojo nejevoljo. Priznal je, da se včasih razjezi, če ljudje okrog njega naredijo kakšno napako, a da ga jeza hitro mine. Čeprav tako ravnanje obžaluje, meni, da je včasih dobro za popravljanje napak.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.