Tujina

FOTO: Med protesti številni ranjeni

Atene, 19. 10. 2011 06.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kljub splošni stavki in množičnim protestom v Grčiji so poslanci podprli novi sveženj varčevalnih ukrepov. Med policisti in protestniki so pred parlamentom izbruhnili spopadi, ranjenih je bilo najmanj 17 ljudi.

V Atenah, kjer so ob splošni stavki potekali tudi množični protesti proti novim varčevalnim ukrepom, so izbruhnili spopadi med policijo in protestniki.

Drugi dan stavke tudi sovpada s poslanskim glasovanjem o novem svežnju varčevalnih ukrepov, katerih sprejetje v zameno za nadaljnjo finančno pomoč zahtevajo Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF).

Grški parlament je v prvem branju danes podprl nov varčevalni paket vlade. Ključno glasovanje bo sicer v četrtek, ko bo na vrsti glasovanje o posameznih členih, tudi o spornem 37. členu, ki govori o zamrznitvi kolektivnih pogodb za delavce.

Varčevalni ukrepi, ki so v močno zadolženi državi sprožili toliko srda, med drugim vključujejo prerazporeditev 30.000 javnih uslužbencev na delovna mesta s plačo v višini 60 odstotkov njihove osnovne, pri čemer jih bodo po letu dni bodisi premestili bodisi odpustili.

Na policiste metali kamne, palice in jajca

Policisti so pred poslopjem parlamenta proti protestnikom, ki so nanje metali zažigalne bombe, uporabili solzivec, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ranjenih je bilo najmanj 17 ljudi, med njimi tudi policisti.

Do spopadov na osrednjem atenskem trgu Sintagma je prišlo potem, ko je okoli 200 mladih napadlo jekleno barikado pred poslopjem parlamenta. Na tamkajšnje policiste so poleg zažigalnih bomb metali kamne, palice in jajca. Napadalci so policijo obmetavali tudi s smetmi, ki polnijo ulice grške prestolnice od začetka stavke smetarjev pred dvema tednoma.

Na atenskem trgu se je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP zbralo najmanj 100.000 protestnikov, po navedbah sindikatov pa celo 200.000 ljudi.

Protesti proti napovedanim varčevalnim ukrepom so potekali tudi v Solunu, Patrasu, Heraklionu in drugih mestih, ki pa so z izjemo Soluna po večini minili mirno. V vladni četrti Solunu je prišlo do izgredov skupine kakih sto protestnikov, ki so na policiste metali zažigalne bombe, uničevali pa so tudi pročelja trgovin in bank, poroča AFP.

Poostreni ukrepi

Grška policija sicer poostrene varnostne ukrepe izvaja že ves dan. Med drugim je v središču Aten namestila 3000 policistov, dodatne enote pa varujejo potencialne tarče nasilja, kot so veleposlaništva in vladni uradi. Poleg tega so blokirali cesto, ki vodi mimo poslopja parlamenta, pred stavbo postavili jekleno ograjo in zaprli dve najpomembnejši postaji podzemne železnice v bližini.

Grški novinarji na ulicah. Na transparentu piše: Ker govorim svobodno, sem odpuščen novinar.
Grški novinarji na ulicah. Na transparentu piše: Ker govorim svobodno, sem odpuščen novinar. FOTO: Reuters

Premier proteste obsodil

"Vladi in političnemu sistemu bomo poslali močno sporočilo,“ je povedal Costas Tsikrikas, vodja sindikata javnega sektorja Adedy. "Verjamemo, da bo sodelovanje v stavki ogromno!"

Grški premier George Papandreou, ki mu po javnomnenjskih raziskavah podpora vztrajno pada, je proteste že obsodil in izrazil zavezo temu, da bo izpeljal paket nepriljubljenih ukrepov. Kot poroča BBC, je v torek zvečer dejal: "Če hočemo, da država zmaga, moramo v tej vojni ostati ljudje, vlada in parlamentarna stranka."

Grčija ohromljena

Zaradi splošne stavke je bil že od zjutraj ustavljen zračni promet. A so kontrolorji zračnega prometa svoj prvotni načrt o 48-urni stavki omilili in so delo opustili le za 12 ur. Moten je bil tudi javni promet, a avtobusne povezave in atenska podzemna železnica so večino dneva delovale.

Dvodnevna splošna stavka predstavlja vrhunec sicer celega tedna stavk v Grčiji, v okviru katerih so že v ponedeljek delo odložili mornarji, davčni uradniki, zaposleni v občinskih in mestnih službah, odvetniki in zdravniki. V torek so se stavki pridružili tudi novinarji.

Zaprte so bil trgovine, banke, državni uradi in šole. V bolnišnicah naj bi delo opravljalo le nujno osebje.

Na ulicah se nabirajo odpadki, saj smetarji dela ne opravljajo že od 2. oktobra. Vlada je morala za čiščenje najeti zasebna podjetja, a ponekod v stranskih ulicah še vedno ostajajo kupi odpadkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (81)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

partizan71
20. 10. 2011 11.43
Financna injekcija takim potratnezem je ze vnaprej stran vrzen denar! Verjamem da do marsikaterega navadnega Grka ta denar ni prispel in ga je pobasala njihova "elita". Vse skupaj je v nasprotju z logiko. Ce je nekdo vajen zapravljati preko svojih zmoznosti, ne mores od njega pricakovati da bo zategoval pas ! Ampak Grcija je ta denar dobila, ker predvsem nemske in francoske banke resujejo svoje investicije. To ti je "solidarnost" !!
vetlan
20. 10. 2011 07.51
BogatunLOL19.10.2011, 22:49 Kjer ni enotnosti, ljudem, ki se upajo rečejo "huligani". Ne morejo pa to reči za celotni narod. Bi bilo malo čudno.
vetlan
20. 10. 2011 07.41
To je začetek konca EU in velika nevarnost za kakšno vojno, vsaj tako mislim. Drugače... BRAVO Grki, še obstaja ponosni narod.
Milivoje Hajdukovi?
20. 10. 2011 04.34
Obubožani, brez človeškega osnovnega dostojanstva: Ne bojtese jih in ne plašite se tistih, ki ubijajo telo, a duše ne morejo ubiti: Boga se bojte, in v pravičnosti Njemu služite.
Milivoje Hajdukovi?
20. 10. 2011 04.25
V Sloveniji so si policijske SILE, napolnile mero svojo!!!
Milivoje Hajdukovi?
20. 10. 2011 04.23
Krivična Slovenija je na isti poti. Ko sodo nabijaš obroč do neskončnost, obroč mora počiti.
Jimi1
19. 10. 2011 23.25
upornik_00719.10.2011, 21:42.... Prav imaš. Takrat se je skuhala 2 svetovna štala, ki je pobila 60 Milijonov ljudi... Izgleda da se ravnokar pripravlja 3 epizoda. Ob eksponentni rasti žrtev je tokrat za pričakovati (z upoštevanjem časovne distance cca 67 let okoli 180 milijonov , če bo politikom uspelo....
Die einemaister
19. 10. 2011 23.22
markb-naj zdej odgovarjajo tisti, ki so grke spustili v EU, ko niso izpolnjevali nobenega pogoja za vstop, razen strateškega položaja... to je začetek prvega dela tega filma, počakajmo na drugi del imenovan Romunija in tretji , Bolgarija... Tam se še zdej vozijo v konjski vpregi po avtocesti, kradejo toliko, da si kdaj še iz lastnega žepa denar potegnejo, samo da zadovoljijo potrebo po kraji, ampak to je bolje delat pri nas in v drugih civiliziranih državah, ko bodo enkrat njim pipico (svoje sploh nimajo) zaprli, bo dosti huje kot v Grčiji... Če še u Romuniji bil nisi prosim ne komentiraj, js sm biu po Romuniji in ti povem d toliko Ferrarijev in Lamborginijev kot sem jih videl po Bukarešti jih u svojem življenu nisem, optični kabli ki jih ima skori usako selo dol, mulci ki ima pri 20 ih svoj avto kamp al pa gostilno, promet brez izsiljevanja brez trobljenja itd. tovarne ki hitro rastejo, mi smo nazadovali oni pa nas bojo hmalu ulovili, potem sem prašu enga k smo bli pr njemu u motelu, d če majo tko pošlihtano državo kaj vidimo po italiji toliko njihovih k vlačijo uso šaro dol ,je odgovoril da tisto so za njih delomrzeži, ki jih še oni ne marajo, po Bukarešti smo hodili ob taki in drugačni uri in niti za moment nisem meu občutka da bi nas kdo okradel al pa napadel, kar za Lublano ne morem rečt.
Jimi1
19. 10. 2011 23.12
Tako nekako izgleda konec neke države.... Konec bo, ko bodo odgovorni politiki bingljali na javnih svetilkah.... To se zna kmalu zgoditi.....
mc_burek@email.si
19. 10. 2011 23.11
we love greece, they have balls :)
yarrick
19. 10. 2011 23.04
upornik_007 19.10.2011, 21:42 Kmalu pa sledi še stanje kakršno je bilo med leti 1939-1945, na žalost....
BogatunLOL
19. 10. 2011 22.49
Hmmm....????? Mene pa zanima, kako to, da se za Grčijo uporablja termin PROTESTNIKI? V Italiji so bili huligani....ZDA tud... Zna kšn razložit?
yarrick
19. 10. 2011 22.36
Skis 19.10.2011, 20:35 Se oproščam če sem namigoval na karkli napačnega.Hoel sem zgolj povedati, da je naša država zelo slab lastnik nepremičnega in premičnega premoženja, ki so ga povečini postavili njeni prebivalci.seveda brez davkov ne gre, zatakne se zgolj takrat ko gre pri večjih investicijah po 20,30 ali več % v privat roke brez kakršnega koli dela.Potem pa se čudijo kam denar odteka...Tu bi nas stiskali za vrat in delali nevemkake varčevalne ukrepa a v bistvu sami ne prihrnijo NIČESAR.sem raavno prej zasledil na TV, da ti varčevalni ukrepi ki jih je uvedel pahor NISO PRINESLI nekega plusa, še huje MINUS.Ne razumem v čem je smisel varčevanja če potem ni nekega plusa ki bi se poznal zaradi le tega? Poleg tega pa dvomim da bi kakršenkoli varčevalen ukrep rešil tako globoko zadolžene države kot je grčija(ali slovenija) pred bankrotom.Čedalje več držav priznava da bodo verjetno grčiji odpisali 50% dolgov, čehočejo sploh še kaj dobiti nazaj. pa želim ti obilo sreče z podjetništvom.imam občutek da jo boš rabil v letu ki prihaja LP
HLAPCI.HLAPCI
19. 10. 2011 21.55
A bo NATO posredoval in zaščitil protestnike kot v libiji? Bo NATO posredoval NewYorku in zaščitil protestnike ?
janez6b
19. 10. 2011 21.44
Grki ne dajte se kapitalisticni bandi ki krade.
upornik_007
19. 10. 2011 21.42
to me spominja na leta 1936, 1937 in 1938
vemo
19. 10. 2011 21.40
bi rekel da grki nimajo prav saj takrat ko jim je lepo šlo se niso nič bunili so kar jemali so kredite in lepo živeli sedaj pa protestirajo da jim nebo treba vrniti denarja lepo hinavsko treba jih je tepst pa ne samo njih povsod je polno takih ki mislijo da jim kar vse pripada po da zato ni treba nič delati pa tudi pri nas v Sloveniji je dosti takih *
NotMe
19. 10. 2011 20.39
Pa še to, Grim, pri nas sistem inšpektorjev še kako deluje, je kolega izkusil na lastni koži, v Grčiji pa tudi inšpektorji delajo mimo, in TO je problem. Cela država je do vratu v anarhiji in korupciji, sistem ne deluje.
NotMe
19. 10. 2011 20.35
Grim, tudi jaz sem med malimi podjetniki, si plačujem nekaj sto evrov prispevkov na mesec, na koncu pa še obdavčijo tisto nekaj pozitivnega na računu. Davkov noben ne mara, vsi pa se radi vozimo po asfaltiranih cestah, pošiljamo froce v šole, stare mame h dohtarju in pijemo čisto pitno vodo. Vse to stane veš? Ne rečem, da je vse lepo in prav z oblastjo in krajo onih tam zgoraj, ampak brez davkov in prispevkov današnji svet ne more obstajat!!! V srednjem veku so imeli tlako in desetino, danes davke, takrat kmečke upore, danes štrajke, spremenilo se ni nič, ampak brez tega svet ne more funkcionirat že od Freda kret/menčkovega dalje!
evasle
19. 10. 2011 20.20
Navadno prebivalstvo lahko svojo voljo izkazuje z volitvami in s protesti, druge ni. Oblast pa ima na razpolago razne ukrepe, ki so ji po volji, da dobi od ljudi, kar želi, in to največkrat tudi doseže. Pa če je upravičeno ali ni. Pravilno je, da se ljudje ne pustijo več. Grki so pokazali, da so karakterni, odločni ljudje in da imajo svojih oblastnikov poln kufer. Žalosti me, ko vidim, kaj vse se dogaja (večmesečno neizplačevanje plač, nizka minimalna plača, menedžerji še kar letajo okrog, bankirski luzerji še kar prosjačijo za denar...), v ljudeh pa strašljiva apatija.