Glede na nekatere zadnje javnomnenjske raziskave naj bi odpravo osmega amandmaja podprlo 63 odstotkov volivcev, proti pa naj bi jih bilo 37 odstotkov. Volišča so se odprla ob 7. uri zjutraj, izidi naj bi bili znani v soboto.
Volilnih upravičencev je na Irskem 3,2 milijona.
Osmi amandma, ki je na Irskem začel veljati leta 1983, je izenačil pravico do življenja tako za nerojenega otroka kot nosečnico, s tem pa je prekinitev nosečnosti v državi dejansko postala nemogoča.
Irska z eno najstrožjih zakonodaj glede splava
Po letu 2013 so nato Irskem dovolili umetno prekinitev nosečnosti samo v primeru ogroženosti življenja nosečnice.
V primeru umetne prekinitve nosečnosti, kadar življenje nosečnice ni ogroženo, je na Irskem tako za nosečnico kot zdravnika in vse, ki pri tem pomagajo, zagrožena zaporna kazen do 14 let zapora.
Irska ima tako eno od najstrožjih zakonodaj glede umetne prekinitve nosečnosti na svetu.
Na Irskem s kriminalizacijo umetne prekinitve nosečnosti splava niso odpravili, so pa dosegli stigmatizacijo žensk. Prepoved umetne prekinitve nosečnosti tako ne dosega svojega namena, ogroža pa življenja žensk in povzroča diskriminacijo in neenakopravnost.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.