V ruski prestolnici se sicer na vsakem koraku opazi pretresenost zaradi dogodkov v delavskem predelu. Pred gledališče Dubravka ljudje polagajo cvetje in prižigajo sveče. Mrtvim se je poklonil tudi moskovski župan, v šolah pa se je pouk začel z minuto molka. Povsod po državi so odpovedali zabavne prireditve, zastave so po vsej državi spuščene na pol droga. Sorodniki mrtvih bodo od države prejeli okoli 3200 evrov pomoči, ranjeni pa polovico tega zneska.
Še zdravnikom nočejo izdati podatkov o sestavi plina
Ruske specialne enote so ob vdoru v gledališče, kjer so čečenski uporniki 58 ur zadrževali okrog 750 talcev, uporabili neznan plin. Zastrupitev je kot vzrok smrti večine talcev potrdil tudi predsednik zdravstvenega komiteja Moskve Andrei Seltsovsky. "Minulo noč nismo izgubili nobenega pacienta. Število smrtnih žrtev tako ostaja 117," je pojasnila namestnica ruskega premiera Valentina Matvijenko.
Sestave uporabljenega uspavalnega plina zdravniki še vedno ne poznajo. Nemški strokovnjak za kemijsko in biološko orožje ter soustanovitelj "Sunshine" projekta za zaščito pred biološkim orožjem Jan Van Aken je v zvezi s tem zahteval takojšnje informacije, saj naj bi brez njih zgolj tavali v temi, s pravim zdravljenjem pa ne morejo začeti.
Glavni zdravnik na oddelku za intenzivno terapijo v predsedniškem zdravstvenem centru v Moskvi Viktor Fominik je zatrdil, da specialne enote ruske policije "Alfa" med reševalno akcijo niso uporabile vojaških plinov. Pojasnil je, da ima plin, ki so ga uporabili, "splošen narkotičen učinek", uporabljal pa naj bi se med večjimi operacijami. Zdravstvena pomoč, ki so jo talcem nudili zdravstveni delavci ruskega ministrstva za izredne razmere in moskovskih bolnišnic, je bila po njegovih besedah "ustrezna".
Od skupno 646 talcev jih je danes bolnišnico zapustilo 239. Po navedbah moskovskega urada za zdravstvo v bolnišnicah tako ostaja še 405 ljudi, 45 izmed njih je še vedno v življenjski nevarnosti. Svojci žrtev se zbirajo pred bolnišnicami, saj številni še vedno ne vedo kakšna je usoda njihovih najdražjih.
Čečeni: Pripravljeni smo na pogajanja
Čečenski politični voditelj Aslan Mašadov, ki ga Moskva ne priznava, je "pripravljen brezpogojno sesti za pogajalsko mizo z ruskimi voditelji," je danes v Koebenhavnu povedal njegov odposlanec Ahmed Zakajev. "Rusko vodstvo bi se moralo pogajati z nami, saj tega konflikta ni moč rešiti na vojaški način."
Moskva je že zavrnila Mašadov predlog in ga pri tem obtožila vpletenosti v organizacijo zajetja talcev v koncertni dvorani Dubrovka. "O čem se lahko po dogodkih v moskovskem gledališču pogovarjamo z ljudmi, ki so več kot zagotovo odigrali vlogo v pripravi tega terorističnega dejanja," se sprašujejo v tiskovni službi Kremlja.
Na kongresu na Danskem so se sicer zbrale čečenske in ruske organizacije za človekove pravice in razpravljale o možnosti mirne rešitve rusko-čečenskega konflikta. Zaradi kongresa je Rusija ostro protestirala, saj naj bi po njenih navedbah na njem govorili o nadaljnjih možnostih financiranja zločinskih akcij teroristov. Danska pa je pritiske Moskve, naj prepove kongres, zavrnila.
Rusko-evropski vrh prestavljen v Bruselj
Novembrski vrh Evropske unije in Rusije, ki je bil najprej načrtovan za Koebenhaven, je prestavljen v Bruselj. Dansko predsedstvo EU se želi s tem korakom izogniti diplomatskim sporom z Moskvo. Rusija je namreč grozila z bojkotom vrhunskega zasedanja, saj Koebenhaven gosti svetovni čečenski kongres.
Kremelj je v diplomatski noti, ki jo je poslal Danski, vedenje danskih oblasti glede svetovnega čečenskega kongresa označil kot "solidarnost s čečenskimi teroristi" in izrazil pričakovanje, da Danska gostiteljstvo odpove. Danski zunanji minister Per Stig Möller je zahteve po odpovedi kongresa zavrnil, država pa se je odločila, da vrh EU prestavi.