Policija je v povezavi z velikonočnimi napadi v Šrilanki do zdaj aretirala 40 ljudi. Njihov medijski predstavnik Ruwan Gunasekara je za CNN dejal, da so vsi državljani Šrilanke. Potem ko je šrilanška vlada izrazila prepričanje, da je zanje odgovorna radikalna islamistična skupina Narodna skupina tovhika (NTJ), se je v posebni izjavi, ki jo je objavila njihova tiskovna agencija Amaq, odzvala tudi Islamska država in uradno priznala odgovornost. "Tisti, ki so predvčerajšnjim izvedli napad na članice koalicije pod vodstvom ZDA in kristjane v Šrilanki, so borci Islamske države," so zapisali.
Da je Islamska država "lahko povezana z napadi" je potrdil tudi premier Ranil Wickremesinghe in dodal, da napadov NTJ ni mogla izvesti brez pomoči iz tujine.
Maščevanje za napad v Christchurchu
V parlamentu pa je namestnik šrilanškega obrambnega ministra Ruwan Wijewardene povedal, da prve ugotovitve preiskave terorističnih napadov, ki so po zadnjih podatkih zahtevali več kot 320 življenj, kažejo, da so bili maščevanje za napade na mošeje v novozelandskem Christchurchu. V napadu desničarskega terorista iz Avstralije na mošeji v Christchurchu 15. marca je bilo sicer ubitih 50 ljudi.
Iz urada novozelandske premierke Jacinde Ardern so medtem sporočili, da "še niso videli" nobenih obveščevalnih podatkov, ki bi napade na Šrilanki povezovali z napadi v Christchurchu.
Kot je po besedah namestnika ministra doslej pokazala preiskava, za napadi stoji šrilanška lokalna skupina NTJ, ki je povezana z malo znano skrajno islamistično skupino v Indiji. "Sedaj so bile razkrite tesne povezave z JMI," je izjavil Wijewardene, pri čemer je po poročanju francoske tiskovne agencije očitno mislil na skupino Jamaat-ul-Mujahideen India (JMI). O skupini JMI ni znanih veliko podatkov, z izjemo poročil, da so jo ustanovili lani in da je povezana s skupino s podobnim imenom iz Bangladeša.
"Sprejeti moramo takojšnje ukrepe za prepoved organizacij, ki imajo povezave s skrajneži," je dodal. Kot je danes še razkril Wijewardene, ima Šrilanka pri preiskavi pomoč iz tujine, podrobnosti pa ni navedel.
Dan žalovanja za žrtve napadov
V spomin na žrtve tega najhujšega nasilja od konca državljanske vojne pred desetletjem in najhujšega napada na katoliško manjšino v državi so zastave na vladnih poslopjih v državi na pol droga. Tri minute tišine so v spomin na žrtve začeli ob 8.30 po lokalnem času, ko je na velikonočno nedeljo odjeknila prva od šestih bomb, katerih tarče so bile katoliške cerkve in prestižni hoteli.
V državi je potekalo tudi več pogrebnih slovesnosti, prvi množični pogreb za okoli 30 žrtev je potekal v cerkvi svetega Sebastjana v Negombu južno od prestolnice Kolombo. Tam je v nedeljo med velikonočnim obredom umrl več kot 100 ljudi. Po poročanju CNN se je na stotine ljudi zbralo pred vrati cerkve, ob tem pa je bilo slišati petje pogrebnih hvalnic. Pogrebniki, večinoma oblečeni v bela oblačila, pa so vstopili tudi v notranjost poškodovane cerkve.
Starejši duhovnik Ivan, vodja katoliške šole v prestolnici, je povedal, da takšnega množičnega pogreba, kot je ta, ki poteka v omenjeni cerkvi, ni videl vse od leta 1984, torej kmalu po izbruhu državljanske vojne.
Med mrtvimi je po zadnjih informacijah najmanj 31 tujcev, 14 jih še pogrešajo, bojijo pa se, da so mrtvi, so v ponedeljek zvečer sporočili z zunanjega ministrstva. Število žrtev bi po ocenah oblasti lahko še naraslo, saj je okoli 500 ranjenih v bolnišnicah. Med ranjenimi je 17 tujcev.
Število smrtnih žrtev je medtem naraslo na 321, potem ko je več poškodovanih podleglo poškodbam, je sporočila policija. Unicef pa je danes sporočil, da je med žrtvami 45 otrok. A tudi ta številka bi se še lahko povečala, saj so številni otroci ranjeni in se po bolnišnicah po vsej Šrilanki borijo za svoja življenja. "Noben otrok ne bi smel doživeti takšne srce parajoče izkušnje in noben starš ne bi smel v takšnih grozljivih okoliščinah izgubiti svojih otrok," je ob tem dejal tiskovni predstavnik Unicefa Christophe Boulierac.
Pomoč sta že ponudila Interpol in FBI
Državi sta pri preiskavi napadov pomoč že ponudila Interpol in ameriški FBI. Danes pa je tudi avstralski premier Scott Morrison napovedal, da se bo šrilanškim oblastem pri preiskavi napadov pridružila še ekipa avstralske zvezne policije (AFP). "Pomagali bomo, kjerkoli bomo lahko," je poudaril in dodal, da še vedno ni jasnih podatkov in dokazov o tem, kdo je odgovoren. "Kar vemo, je, da so bili tarča kristjani, ki so obeleževali praznik velike noči, in številni prebivalci Šrilanke. To je za državo strašno obdobje."
Medtem pa so mediji v državi objavili posnetke nadzornih kamer, s katerih je razvidno, kako je samomorilski napadalec, mlad bradati moški z nahrbtnikom, zgolj nekaj trenutkov pred eksplozijo vstopil v že omenjeno cerkev Sveta Sebastijana v Negombu. Gre za mladega bradatega moškega z nahrbtnikom. Istega človeka so nato ujele tudi kamere v notranjosti cerkve. Videoposnetek se ustavi tik pred eksplozijo bombe.
Zakaj oblasti niso ukrepale pravočasno?
Medtem se kopičijo vprašanja, zakaj oblasti, ki so bile opozorjene na možnost napadov, niso pravočasno ukrepale. Tudi s strani tujih obveščevalnih služb so bili namreč na možnost napadov opozorjeni že v začetku aprila. Nekateri odgovornost pripisujejo sporu med predsednikom države in premierjem, ki naj ne bi bil obveščen o grožnjah. Kot je znano, je za nacionalno varnost odgovoren predsednik Maithripala Sirisena, a ta premiera Ranila Wickremesingheso prav zaradi napetosti v odnosih naj ne bi seznanjal z vsebino poročil Varnostnega sveta. Posledično predsednik vlade naj ne bi bil več povabljen na seje sveta, je medijem razkril zdravstveni minister Rajitha Senaratne.
Poudaril je, da vlada ne verjame, da je napade izvedla "skupina ljudi, ki je bila omejena zgolj na to državo". "Zagotovo obstaja mednarodna mreža, brez katere ti napadi ne bi mogli uspeti," je dejal.
Minister je medtem vsem družinam ubitih v napadih obljubil denarno odškodnino v višini milijon šrilanških rupij (približno 5100 evrov) in 100.000 šrilanških rupij (približno 510 evrov) za stroške pogreba. "Kot vlada smo odgovorni za to," je dejal Senaratne. "Zelo nam je žal."
Po besedah ministra bodo ranjenci od države prejeli med 100.000 in 300.000 šrilanških rupij (približno 510 do 1.530 evrov).
Izredne razmere, ki trenutno vladajo v državi, policistom in vojski dajejo možnost za pridržanje in zaslišanje osumljencev brez sodnih odločb – omenjena zmanjšana pooblastila so nazadnje uporabili v času državljanske vojne.
Po krvavih napadih je sicer šrilanška vlada blokirala tudi dostop do družbenih omrežjih Facebook, WhatsApp in Instagram.
KOMENTARJI (496)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.