Še januarja je 49,8 odstotka danskih anketirancev podpiralo odpravo izvzetja pri uvedbi skupne evropske valute, pravice, ki si jo je v okviru Evropske unije izborila Danska. Nova raziskava časnika Jllands-Posten pa je pokazala, da tak korak zdaj podpira le še 43,6 odstotka.
Prejšnji danski premier Anders Fogh Rasmussen, ki bo z julijem postal novi generalni sekretar zveze Nato, je novembra odločno podprl vstop njegove države v območje evra. Rasmussen je takrat tudi napovedal, da bi nov referendum o uvedbi evra na Danskem lahko izvedli leta 2011.
Tudi novi danski premier Lars Loekke Rasmussen je izrazil svojo podporo prevzemu evra na Danskem. "Resnično se želim znebiti vseh teh izvzetij. To je moj cilj, saj si želim, da bi bila Danska polna članica EU," je zatrdil, a istočasno dodal, da novega referenduma ne bo razpisal, dokler ne bo zagotovljen njegov pozitiven izid.
Danska je poleg Švedske in Velike Britanije edina med starimi članicami EU, ki ni članica območja evra. Je pa za razliko od preostalih dveh držav vstopila v mehanizem fiksnih in nepreklicnih deviznih tečajev valut članic do skupne evropske valute (ERM II). Danci so sicer na referendumu leta 2000 s 53 odstotki glasov evro enkrat že zavrnili.
Danci so leta 1992 zavrnili Maastrichtsko pogodbo in jo potrdili šele potem, ko so si izborili štiri izvzetja v okviru politik EU: v sodelovanju v pravosodju in notranjih zadevah v okviru prvega stebra zakonodaje EU, v obrambnem sodelovanju, pri uvedbi skupne evropske valute in izvzetje glede državljanstva EU.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.