Letošnja akcija Društva za preventivno delo pa je namenoma omejena le na obveščanje javnosti, še posebej v luči letošnje teme Starejše osebe in duševno zdravje. Cilj letošnje akcije je tako opozoriti slovensko javnost, da je letošnji svetovni dan duševnega zdravja posvečen duševnemu zdravju starejših ljudi, opozoriti na obstoj povezave med duševnim zdravjem in človekovimi pravicami, poudariti, da je duševno zdravje prebivalcev ponos in skrb vsake države in da je istočasno za svoje duševno zdravje odgovoren vsak posameznik.
Duševno zdravje je namreč čustvena in duhovna prožnost, ki omogoča uživati življenje, premagovati bolečino, trpljenje in razočaranja; je pozitivna čut katere temelj predstavlja vera v lastno dostojanstvo in ugled ter vera v dostojanstvo in ugled drugih.
Uradna statistika kaže, da se vsaka sedma odrasla oseba vsaj enkrat v življenju sooči z resnimi motnjami svojega duševnega zdravja, vsakdo pa se vsaj enkrat v življenju sooči z duševnimi krizami. V Sloveniji je letno 500 do 600 samomorov, po strokovnih ocenah je 2000 do 5000 zasvojenih s heroinom, 100.000 do 200.000 alkoholikov, uporaba pomirjeval pa se iz leta v leto povečuje. Vendar pa za zdaj ni nikakršnih ocen o materialni in psihosocialni škodi, ki je posledica težav z duševnim zdravjem, saj ni celostne epidemiološke študije, ki bi pokazala razsežnosti škode, ki jo trpi posameznik, družina ter skupnost v celoti zaradi motenj in problemov na področju duševnega zdravja.