
Majhne otoške države so ta teden na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov opozorile, da je bilo kljub stalnemu razpravljanju o podnebnih spremembah in naraščanju gladine morja izvedenih malo konkretnih dejanj, da bi upočasnili podnebne spremembe, ki ogrožajo njihov obstoj.
"Mednarodna skupnost je sklicala številne konference in vrhunska srečanja, na katerih se je dogovorila o obsežnih načrtih in programih," je Generalni skupščini dejal zunanji minister Maldivov Abdalla Shahid, "vendar pa nato implementacija teh načrtov prepogosto ni dosegla ambiciozne retorike".
Na Maldivih, državi v Indijskem oceanu, sestavljeni iz mnogo atolov, je povprečna nadmorska višina 2,3 metra, zato so še posebej ranljivi za podnebne spremembe. Po navedbah raziskovalcev bo precej njenih otokov v naslednjem stoletju zaradi dvigovanja gladine morja izginilo.
Zunanji minister karibske države Sv. Krištof in Nevis, najmanjše države v Latinski Ameriki, Timothy Harris je opozoril, da dvigovanje gladine morja, globalno segrevanje in degradacija obalnih območij ogroža gospodarsko in okoljsko varnost vseh majhnih otoških držav.

Po besedah zunanjega ministra bližnje Dominike Charlesa Savarina segrevanje morja povzroča odmiranje koral in zmanjševanje količin rib, podnebnim spremembam pa Savarin pripisuje tudi moč orkanov, ki so večkrat opustošili regijo.
Zunanji minister kraljevine v Tihem oceanu Tonga je razvite države pozval k nujnemu zmanjševanju izpustov in podpori podobnim ukrepom v državah v razvoju. "Podnebne spremembe niso samo okoljsko vprašanje, saj vplivajo tudi na gospodarstvo in trajnostni razvoj," je dejal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.