Tujina

Del Maldivov bo izginil

New York, 07. 10. 2007 12.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Majhne otoške države opozarjajo, da je kljub stalnemu razpravljanju o podnebnih spremembah narejenega malo.

Povprečna nadmorska višina na Maldivih je 2,3 metra
Povprečna nadmorska višina na Maldivih je 2,3 metra FOTO: Reuters

Majhne otoške države so ta teden na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov opozorile, da je bilo kljub stalnemu razpravljanju o podnebnih spremembah in naraščanju gladine morja izvedenih malo konkretnih dejanj, da bi upočasnili podnebne spremembe, ki ogrožajo njihov obstoj.

"Mednarodna skupnost je sklicala številne konference in vrhunska srečanja, na katerih se je dogovorila o obsežnih načrtih in programih," je Generalni skupščini dejal zunanji minister Maldivov Abdalla Shahid, "vendar pa nato implementacija teh načrtov prepogosto ni dosegla ambiciozne retorike".

Svetovni voditelji so pred začetkom splošne razprave 62. zasedanja Generalne skupščine ZN, ki se je končala v četrtek, na vrhu z naslovom "Prihodnost je v naših rokah; O izzivu vodenja pri podnebnih spremembah" med drugim pozvali svet, naj si za cilj določi prepolovitev izpustov toplogrednih plinov do leta 2050. Kljub temu administracija ameriškega predsednika Georgea Busha ni dala znakov, da bo spremenila svoje stališče proti obveznemu zmanjševanja izpustov.

Na Maldivih, državi v Indijskem oceanu, sestavljeni iz mnogo atolov, je povprečna nadmorska višina 2,3 metra, zato so še posebej ranljivi za podnebne spremembe. Po navedbah raziskovalcev bo precej njenih otokov v naslednjem stoletju zaradi dvigovanja gladine morja izginilo.

Zunanji minister karibske države Sv. Krištof in Nevis, najmanjše države v Latinski Ameriki, Timothy Harris je opozoril, da dvigovanje gladine morja, globalno segrevanje in degradacija obalnih območij ogroža gospodarsko in okoljsko varnost vseh majhnih otoških držav.

Majhne otoške države že konkretno občutijo posledice podnebnih sprememb
Majhne otoške države že konkretno občutijo posledice podnebnih sprememb FOTO: Reuters

Po besedah zunanjega ministra bližnje Dominike Charlesa Savarina segrevanje morja povzroča odmiranje koral in zmanjševanje količin rib, podnebnim spremembam pa Savarin pripisuje tudi moč orkanov, ki so večkrat opustošili regijo.

Zunanji minister kraljevine v Tihem oceanu Tonga je razvite države pozval k nujnemu zmanjševanju izpustov in podpori podobnim ukrepom v državah v razvoju. "Podnebne spremembe niso samo okoljsko vprašanje, saj vplivajo tudi na gospodarstvo in trajnostni razvoj," je dejal.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User246523
07. 10. 2007 23.23
smash2004 - prebivalci otočij v bližini Nove Zelandije so že začeli s selitvijo na NZ.
User206339
07. 10. 2007 18.02
js ne vem kok lahka sam vsi gledajo kok se svet uničuje! vsi bi mogl mal poskrbet za to da se ne bi več onesnaževal okolja!
User263607
07. 10. 2007 17.58
Žanjemo, kar sejemo.
Torpedo
07. 10. 2007 15.49
no to se ne bo nikoli zgodilo, vsaj ne tako hitro, da ne bi mogli sproti graditi nasipe