Tujina

Del vojakov se lahko umakne

Washington/Bagdad, 10. 09. 2007 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
2

Poveljnik ameriških sil v Iraku meni, da umik več 10 tisoč vojakov ne bi ogrozil varnostnih razmer v tej državi.

Težko pričakovano poročilo so takoj na začetku zmotili protestniki, ki so generalu vzklikali, naj pove resnico. Predsednik odbora za obrambo, demokrat Ike Skelton iz Missourija jih je ukazal odstraniti.
Težko pričakovano poročilo poveljnika ameriških sil v Iraku, generala Davida Petraeusa, in ameriškega veleposlanika v tej državi Ryana Crockerja v ameriškem kongresu o položaju v Iraku ni razkrilo ničesar presenetljivo novega. Bistveni deli so namreč prišli v javnost že pred ponedeljkom.

Petreaus in Crocker menita, da je bil v zadnjih mesecih dosežen določen napredek na varnostnem področju, vendar pa na političnem ta ni bil zadovoljiv. Bistveno vprašanje, ki zanima demokrate, je, kdaj se bo začel umik ameriške vojske iz Iraka, republikanci pa še vedno upajo, da bo nova strategija z napotitvijo 30 tisoč dodatnih vojakov kmalu prinesla pozitivne rezultate. Glede tega je Petraeus dejal, da lahko do naslednjega poletja brez škode za varnostne razmere v Iraku število ameriških vojakov v tej državi zmanjšajo na 130 tisoč, kolikor jih je bilo tam, preden je ameriški predsednik George Bush uvedel novo strategijo.
Demokrati, ki si želijo konca vojne, ki teče že peto leto in je doslej stala 3700 življenj ameriških vojakov, nimajo zadostne večine, da bi izsilili umik. Republikanci pa za zdaj še vedno stojijo ob strani predsedniku Georgeu Bushu, ki ne namerava odnehati do vidnega uspeha ali pa slovesa od Bele hiše januarja leta 2009.

Pričanje Petraeusa in Crockerja pred kongresom naj bi bilo ključnega pomena za nadaljevanje ameriške strategije v Iraku, vendar pa večjih sprememb ni pričakovati, razen morda simboličnega zmanjšanja vojaške prisotnosti do konca leta, najverjetneje pa šele spomladi.

Preprečili državljansko vojno

Iraški premier Nuri al Maliki je v govoru v parlamentu orisal zelo pozitivno sliko razmer v Iraku. Tako je poudaril, da so v Iraku preprečili državljansko vojno, izpostavil pa je tudi, da je nasilje na območju Bagdada in pokrajine Al Anbar upadlo za 75 odstotkov. "Uspelo nam je preprečiti, da bi Irak zdrsnil v državljansko vojno kljub vsem destabilizirajočim akcijam lokalnih in mednarodnih skupin," je dejal Al Maliki.

Premier je tudi poudaril, da se je več kot 14.000 borcev, povezanih s teroristično mrežo Al Kaida, obrnilo proti nasilju in se pridružilo iraškim oboroženim silam.

Zavlečevali umik sil

Britanski poveljnik v Iraku James Bashall je v pogovoru za britanski dnevnik Daily Telegraph izjavil, da so ZDA umik britanskih sil iz mesta Basra na jugu države zavlačevale več mesecev. Umik britanskih sil bi se po navedbah Bashalla moral začeti že aprila, "kar bi bilo tudi prav", politične odločite na "najvišji ravni" pa so to preprečile.

Pri tem naj bi pritisk izvajale ZDA, je še povedal Bashall, medtem ko je predstavnik britanskega obrambnega ministrstva v Londonu v nasprotju s tem dejal, da se je umik začel, ko so bile okoliščine za to primerne. Britanske sile so minuli teden svoj glavni štab v Basri predale iraških varnostnim silam, tako da sedaj na območju operacije izvajajo zgolj z letalskega oporišča, ki leži izven mesta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš S.
10. 09. 2007 15.17
USA imajo od iraske nafte dnevno cistega zasluzka malo vec od 150 milionov $
Uroš S.
10. 09. 2007 15.12
Da jih ne bodo pozrli ko se umikajo sedaj, ko se nasilje, ce je to fizikalno sploh se mogoce, zgolj stopnjuje. Cakamo tudi izpoved Malikija kako je moc cutiti nezadrzne udarce demokracije po kateri so Iracani tako koprneli pa pravzaprav niso niti vedeli zato.