
V Bagdadu se nadaljuje drugi dan iraške narodne konference, ki se je v nedeljo po več preložitvah vendarle začela.
Delegati, ki sodelujejo na konferenci, so predlagali, da bi posredovali v konfliktu med ameriškimi enotami v Iraku in radikalnim šiitskim verskim voditeljem Moktado al Sadrom v Nadžafu.
Zmerni šiitski voditelj Husein al Sadr je predlagal, da bi v Nadžaf odpotovalo sto delegatov konference in skušalo Moktado al Sadra pregovoriti, naj s svojimi milicami zapusti mošejo imama Alija, v zameno pa bi mu zagotovili varen prehod. Delageti bodo v Nadžaf odpotovali v torek.
V skladu s predlogom naj bi Moktada al Sadr lahko ostal v Nadžafu, vendar ne v mošeji, saj ta ni lastnina posameznika, je poudaril Husein al Sadr, daljni sorodnik Moktade al Sadra. Zmerni šiitski voditelj je obenem predlagal, da bi Moktada al Sadr svoje milice spremenil v politično stranko. Kot je še poudaril, oborožene milice ne bi smele delovati znotraj države. Delegati so predlog podprli.
Nova ugrabitev tujega novinarja

V mestu Nasirija na jugu Iraka so neznanci ugrabili tujega novinarja. Kot poroča arabska televizija Al Džazira, naj bi imel ugrabljeni novinar ameriško in francosko državljanstvo. Podrobnosti o ugrabitvi niso znane, prav tako ni znano, kje je zaposlen ugrabljeni novinar.

Ubili poveljnika nacionalne garde
V sunitskem mestu Samara severno od Bagdada so napadalci ubili poveljnika iraške nacionalne garde ter njegove štiri varnostnike, poročajo iraški policijski viri. Podrobnosti napada niso znane.
V Bakubi, 60 kilometrov severovzhodno od Bagdada, je ob robu ceste davi eksplodirala bomba, pri čemer so bili ubiti trije pripadniki iraške nacionalne garde. Dva iraška civilista pa sta izgubila življenje, ko je njuno hišo v Bakubi zadela raketa. Po navedbah bolnišničnih virov so bili pri tem ranjeni štirje ljudje.

V ameriškem letalskem obstreljevanju Faludže je bilo v nedeljo ubitih pet Iračanov, šest pa je ranjenih, je sporočil zdravnik splošne bolnišnice v Faludži. Ameriška vojska je potrdila, da je v Faludži izvedla "obrambni napad", potem ko so marince napadli iraški gverilci.
Novinarnji naj zapustijo Nadžaf
Ameriške oblasti so ukazale novinarjem, naj zapustijo Nadžaf. Razlog za ta ukaz ni znan, vendar pa nekateri domnevajo, da je to morda znak za ameriško ofenzivo, s katero bodo poskusili končati boje s pripadniki šiitskih milic, potem ko so propadla pogajanja o premirju. Sicer sta bila v streljanju ameriške vojske v Nadžafu sta bila v nedeljo ubita dva človeka. Do streljanja je prišlo na tamkajšnjem pokopališču, kjer že več dni potekajo srditi spopadi med ameriškimi silami in milicami Mahdijeva vojska skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra. Al Sadr je ob tem tudi ponovno pozval k obnovitvi pogajanj, ki so v soboto po treh dneh pogovorov propadla. Cilj šiitskega voditelja je končati več kot teden dni trajajoče nasilje med šiitskimi uporniki ter ameriškimi in iraškimi silami v Nadžafu.
Iran opozarja Irak
Teheran je opozoril iraško vlado, da bo odgovorna za usodo njenega diplomata, ki so ga v začetku meseca ugrabili v Iraku.
Iranski diplomat Faridun Džihani je izginil 4. avgusta na poti iz Bagdada v Karbalo, kjer je nameraval odpreti iranski konzulat. Odgovornost za njegovo ugrabitev je v sporočilu, ki ga je v nedeljo predvajala arabska televizija Al Arabija, prevzela skupina, imenovana Islamska vojska v Iraku.
Ugrabila naj bi ga zato, ker je domnevno hujskal k medverskemu sovraštvu v Iraku. Skupina je v nedeljo tudi sporočila, da ga bo izpustila le, če bo Iran izpustil vse iraške zapornike, ki so bili zajeti med vojno med državama med letoma 1980 in 1988. Če Iran njenih zahtev ne bo izpolnil v 48 urah, pa je skupina zagrozila s "kaznovanjem" Džihanija. Skupina sicer ni pojasnila oblike kazni.