Srbski državni tožilec Slobodan Radovanović ima polne roke dela. Po smrti 28-letnega francoskega državljana Brica Tatona, ki je srbsko prestolnico obiskal z namenom, da si ogleda tekmo med Partizanom in Toulousom, je v Srbiji napeto. Oblasti so se namreč odločile, da bodo pod drobnogled vzele navijaške skupine, ki podpirajo nogometne klube Partizan, Crveno zvezdo in Rad. Gre za skupine, bolj znane kot Grobari, Delije in United force.
Radovanović je sporočil, da je za skupine zahteval prepoved delovanja in organiziranega obiskovanja tekem tako doma kot po svetu, poročata srbska nacionalna televizija RTS in B92. “Danes bom ministrstvu za notranje zadeve predal zahtevo. Pripravljam tudi predlog za brisanje posameznih navijaških skupin iz registra. /.../ Obstajajo skupine in skupinice, ki pod krinko navijanja izvajajo kazniva dejanja. To niso navijači, temveč kriminalci,” je pred tem dejal. Povedal je še, da je policija zbrala dokaze za trditve, ki jih je predstavil javnosti.
Že včeraj je tiskovni predstavnik tožilstva Tomo Zorić za televizijo B92 povedal, da tožilec preiskuje možnost prepovedi delovanja “huliganskih in navijaških skupin, ki se skrivajo izza navijaških oznak in so odgovorni za številna kazniva dejanja, med drugim tudi za preprodajo prepovedanih substanc”. Zorić je pozval prave navijače, da se distancirajo od posameznikov, ki navijanje zlorabljajo za organiziran kriminal.
Včeraj je o prepovedi spregovoril tudi državni sekretar na pravosodnem ministrstvu Slobodan Homen, v zadnjih dneh pa tudi številni strokovnjaki in politiki. Homen je sporočil, da bi bila prepoved le del akcije zoper organiziran kriminal. Ocenil je tudi, da obstaja zakonska osnova za preiskavo, kako so posamezni predstavniki nogometnih klubov in vodje navijaških klubov prišli do premoženja. Dodal je, da so to pogosto zelo bogati ljudje, od kod jim to bogastvo, pa ni znano.
Ministrica za pravosodje Snežana Malović pa je danes sporočila, da bodo sprejeli nove ukrepe, s katerimi bodo nekaterim posameznikom prepovedali vstop na stadione. Gre za tiste, ki so že bili kaznovani zaradi izgredov in nasilja na športnih prireditvah.
Včeraj je potekal tudi sestanek sveta za državno varnost. Sporočili so, da bodo z nasilneži obračunali, toda sprejeli bodo tudi preventivne ukrepe, s katerimi bodo preprečili marsikatero tragedijo, številne mlade v Srbiji pa bodo rešili iz kriminalnih krogov. Nato pa bodo lahko pravi navijači Partizana, Crvene zvezde in Rada v miru uživali v nogometnih tekmah.
V preteklosti so sicer oblasti želele obračunati s kriminalci, ki delujejo znotraj navijaških skupin, toda tožilci in drugi pristojni so podlegli pritiskom. Radovanović je zato napovedal, da bo pregledal pretekle primere. Vsi, ki so ovirali preiskave in grozili tožilcem, bodo odgovarjali za svoja dejanja. Potrdil je tudi, da so nekateri predstavniki nogometnih klubov želeli vplivati na potek preiskave umora mladega Francoza.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.