
Zunanji ministri Evropske unije, med njimi vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, so v Bruslju sprejeli odločitev o delni zamrznitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, ker ta ne spoštuje svojih zavez do Cipra. Po dolgotrajnih pogovorih so se strinjali, da zamrznejo osem od 35 poglavij, kot je predlagala Evropska komisija. Dogovor naj bi ovirali predvsem Ciper, Grčija in Avstrija, ker naj bi zahtevali konkreten datum, do kdaj mora Turčija uveljaviti protokol iz Ankare.
Grčija, Ciper in Avstrija naj bi zahtevali konkreten rok, do katerega bi morala Turčija uveljaviti protokol iz Ankare, ki predvideva širitev carinske unije Turčije z EU na deset novih članic, tudi Ciper. Na drugi strani naj bi predvsem Nemčija in Francija podpirali finski predlog, v katerem datum ni konkretno opredeljen, so sporočili viri v Bruslju.
Države so se razdelile tudi glede števila poglavij v pogajalskem procesu, ki naj bi jih unija zamrznila. Evropska komisija je priporočila zamrznitev osmih od 35 poglavij in s tem naj bi se po navedbah virov strinjale Nemčija, Francija in Poljska. Avstrija, Ciper in Grčija so zahtevali, naj unija zamrzne več kot osem poglavij, medtem ko so Velika Britanija, Estonija, Španija, Portugalska, Italija in Švedska vztrajale pri treh poglavjih.
Turčija brez komentarja
Turčija bo odločitev Evropske unije najprej preučila, šele zatem jo bo komentirala, so sporočili v Ankari. "Dokler ne preučimo sklepa, odločitve ne moremo komentirati," je dejal tiskovni predstavnik turškega zunanjega ministrstva Namik Tan. Kot je dodal, Turčija o odločitvi EU "še ni bila uradno obveščena".
Rupel: Slovenija bo vedno na strani družine
Slovenija bo vedno na strani evropske družine, zato je v razpravi o Turčiji podprla Ciper, hkrati pa poudarila željo, da bi Turčija nekoč postala polnopravna članica EU, je po zasedanju zunanjih ministrov povedal vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel. "Treba je upoštevati, da je Ciper članica in da je priznanje katere koli članice nujno za nadaljevanje pogajanj katere koli kandidatke, tudi Turčije," še pravi minister.

Razprava je bila sicer po ministrovih besedah osredotočena na "dve glavni dilemi". Prva je število poglavij, ki naj bi jih unija pogojno zamrznila, in "teh je po najnovejši varianti osem": prost pretok blaga, pravica do ustanavljanja podjetij in opravljanja storitev, finančne storitve, kmetijstvo, ribištvo, promet, carinska unija in zunanji odnosi, je povedal Rupel.
Druga dilema je t. i. revizijska klavzula. Ciper je "precej vztrajal" pri tem, da se svet vrne k tej problematiki in pregleda turške dosežke v roku 18 mesecev, je povedal minister. To stališče so poskušali ministri ublažiti, po novem dogovoru naj bi namreč komisija poročala o napredku Turčije v poročilih za leta 2007, 2008 in 2009. Tako so ostali "datum, ki je zgoden, datum, ki je pozen, in datum, na katerega nekako računajo vsi - leto 2008", je dejal Rupel. "To pomeni, da se bo morala s to problematiko ukvarjati tudi Slovenija," je poudaril.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.