V zrušenju stavbe s tekstilnimi delavnicami v bližini bangladeške prestolnice Daka je po najnovejših podatkih umrlo več kot 500 ljudi. V noči na petek so izpod ruševin potegnili več deset trupel, je sporočila tamkajšnja vojska. "Število smrtnih žrtev je trenutno 501," je potrdil predstavnik vojske Mir Rabi.
Osemnadstropna stavba z več tekstilnimi tovarnami se je porušila pretekli konec tedna, vojska in reševalci pa so še vedno na terenu in iščejo pogrešane, vendar upanja, da bi koga našli živega, ni več.
In medtem ko so prve žrtve tragedije že pokopali, se življenje za številne tekstilne delavce vrača v običajne tirnice. Po nekaj dneh protestov zaradi slabih razmer, v katerih delajo, je delo v tekstilnih tovarnah v Bangladešu spet steklo.
Tekstilna industrija je vlečni konj bangladeškega gospodarstva, v 4500 tekstilnih tovarnah pa je zaposlenih kar tri milijone ljudi. V porušeni stavbi so bile tudi tovarne, v katerih so šivali za velike svetovne znamke, med drugim Gap, Walmart in Disney. Medtem ko so nekatere med njimi svojcem žrtev že ponudile odškodnino, Disney načrtuje umik iz Bangladeša zaradi slabih delovnih razmer v tovarnah. A eden od lastnikov verige takšnih tovarn zatrjuje, da jih prav zahodna podjetja silijo v vse večjo produktivnost za čim manj denarja.
Osemdnevno zaprtje tovarn naj bi po besedah podpredsednika bangladeškega združenja izdelovalcev in izvoznikov oblek Šahidulaha Azima povzročilo 25 milijonov dolarjev škode na dan.
V Bangladešu so zrušenja stavb pogosta. V obubožani državi namreč pogosto obidejo pravila glede varne gradnje, tudi ko gradijo večnadstropne stavbe. Leta 2005 se je na istem območju zrušila neka tovarna, pri čemer je umrlo več kot 70 ljudi.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.