Greenpeace je sporočil, da so njihovi strokovnjaki potrdili, da je stopnja sevanja v naselju Iitate, ki leži 40 kilometrov od Fukušime, 10 mikrosivertov na uro. Oblasti so pozvali, naj razširijo 20-kilometrsko evakuacijsko območje.
"Očitno za ljudi ni varno, da ostanejo v naselju Iitate, še posebno nevarno je za otroke in nosečnice. V nekaj dneh bi lahko prejeli največjo dovoljeno letno dozo sevanja," so še sporočili iz Greenpeaca.
Na območju Fukušime pa so v zemlji na nekaterih točkah našli plutonij, so sporočili iz Tepca. Snov naj ne bi bila škodljiva za zdravje, zato v elektrarni ne bodo prekinili dela.
Iz nuklearke izteka radioaktivna voda
Danes se je v drugem reaktorju jedrske elektrarne Fukušima začela delno taliti reaktorska sredica, posledica česar je povečana radioaktivnost, ki so jo namerili v vodi v stavbi, v kateri je turbina, je sporočil njihov tiskovni predstavnik Jukio Edano. "Radiacija znotraj stavbe je pod nadzorom. Poskrbeti moramo, da kontaminirana voda ne pride v stik z zemljo ali morsko vodo!“ je še dodal.
Kot je sporočila družba, ki upravlja z nuklearko, so v vodi v jašku, povezanem z drugim reaktorjem elektrarne, izmerili radioaktivnost v višini prek 1000 milisivertov na uro, kar že lahko resno ogrozi zdravje in življenje delavcev. Vodo, ki onemogoča nadaljevanje dela v nuklearki, so začeli izčrpavati, niso pa rešili vprašanja, kam jo bodo skladiščili. Pozneje so sporočili, da je nekaj kontaminirane vode izteklo, čeprav niso ugotovili vira puščanja. Delavci domnevajo, da bi lahko bile vzrok poškodbe posod z gorivnimi palicami oziroma njihovih ventilov in cevi. V omenjenem jašku naj bi bilo več tisoč kubičnih metrov vode, zdaj pa morajo ugotoviti, ali lahko ta voda izteče neposredno v ocean.
'Nesprejemljiva napaka'
Že včeraj so iz Tepca najprej sporočili, da so morali iz objekta evakuirati delavce, ki poskušajo ohladiti nevarne reaktorje, saj so v drugem reaktorju zaznali povečano stopnjo radioaktivnega sevanja. Šlo naj bi za kar desetmilijonkrat višjo radioaktivnost, kot je normalno. Nato pa je sledilo obvestilo in opravičilo, da omenjene meritve ne držijo in da so vrednosti 100.000-krat višje od normalnih, kar pa je še vedno skrb vzbujajoče.
Japonska vlada je operaterja ostro napadla in napako označila za 'nesprejemljivo'.
Nov dež lahko onesnaži pitno vodo
V Tokiu in okolici so že prejšnji teden v vodi odkrili povišane vrednosti radioaktivnega joda 138, zato so odsvetovali uporabo vode iz pip za pripravo hrane za dojenčke.
Čeprav naj bi se vrednosti joda znižale, ministrstvo za zdravje zdaj opozarja, da bi lahko zaradi napovedanega novega dežja radioaktivne snovi iz Fukušime znova zašle v pitno vodo, zato pristojne službe poziva, naj ustrezno ukrepajo, da bi to preprečile. Tako naj bi črpališča po dežju prenehala črpati vodo iz rek, vodo, ki je že prečiščena, pa naj zavarujejo pred vplivi iz okolja. Ministrstvo ob tem še svetuje, naj pristojne službe ukrepajo tako, da ne bodo ogrozile oskrbe z vodo.
Sevanje prestrašilo nosečnice
Radioaktivno sevanje je prestrašilo tudi nosečnice v Tokiu, ki se čedalje bolj odločajo za rojevanje na zahodu države. Mestne oblasti v Osaki poročajo, da je v zadnjih dneh več nosečnic iz Tokia in Čibeja. Po podatkih časopisa Japan Times naj bi se v minulih dneh za rojevanje v Osaki odločilo že prek 140 nosečnic. V naslednjih dneh naj bi se število še povečalo. Kot glavni razlog za selitev omenjajo težave s pitno vodo in nejasnosti glede razmer v Fukušimi. V Osaki se zato že dalj časa pripravljajo na možnost večjih migracij iz prestolnice.
Strokovnjaki: Posredovati bi morali ZN!
Po nesreči treh delavcev prejšnji teden pa na dan prihajajo nove nepravilnosti Tepca. Vladna agencija za jedrsko varnost je ob tem opozorila na nepravočasno obveščanje javnosti in na dodatne nepravilnosti v meritvah sevanja. Ponekod so predstavniki Tepca namerjene vrednosti pomešali ali napačno izračunali in tako spodbudili nov val ogorčenja glede nastalih razmer.
"Mislim, da je situacija veliko bolj resna, kot nam dopovedujejo," je povedal strokovnjak z univerze v Južni Karolini Najmedin Meshkati. Dodal je, da bo trajalo več tednov, da se bo situacija stabilizirala, in da bi morali posredovati Združeni narodi. "To je več, kot en narod lahko prenese, posredovati morajo Združeni narodi. Po mojem skromnem mnenju je to bolj pomembno kot dogajanje v Libiji.“
"Žal ne moremo konkretno napovedati, čez koliko mesecev ali let bo konec krize,“ pa je povedal podpredsednik Tepca Sakae Muto.
Močan popotresni sunek
Severovzhod japonske obale je sicer stresel nov potres z magnitudo 6,5, zaradi česar so izdali opozorilo pred manjšim cunamijem, ki so ga pozneje preklicali. Šlo je za nov popotresni sunek po katastrofalnem potresu in cunamiju, ki je 11. marca prizadel Japonsko in zahteval več kot 28.000 mrtvih in pogrešanih.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.