David Cameron si je Nacionalni državljanski servisni program zamislil kot odgovor na plenjenje in požiganje v več večjih britanskih mestih, kakršnemu smo bili priča pretekli teden. Ta program, ki med drugim predvideva obvezno udeležbo vseh 16-letnikov v nekakšnih delovnih brigadah, naj bi bil po Cameronovih besedah, ki jih navaja Mail online, del prizadevanj vlade za ''ponovno zavzetje ulic naše države''.
Z izgredi so izbruhnili na dan desetletja stari socialni problemi, ki morajo biti "opozorilni klic" za državo, je dejal premier. Njegova vlada naj bi pripravila nove politične smernice, s katerimi se bodo lotili lenobe, neodgovornosti in sebičnosti, ki so, kot je prepričan Cameron, spodbudile nedavne izgrede.
Kako do več policistov ob krčenju sredstev za policijo?
Boj proti ''moralnemu propadu'' britanske družbe vključuje tudi preučitev razmer na šolah in sistema socialne pomoči, preverili pa bodo tudi, ali so družine s težavami in odvisniki deležni zadostne pomoči. Po poročanju Mail online naj bi Cameron priznal tudi, da so oblasti izgubile nadzor nad tolpami. ''Gre za obsežen kriminalni virus, ki je okužil ulice in hiše širom naše države,'' je dejal Cameron in napovedal izkoreninjenje ''tolp in kulture prestopništva''.
Po besedah britanskega premierja njegova država na ulicah potrebuje več policistov, kar bo ob napovedanem krčenju sredstev za policijo v okviru varčevalnih ukrepov britanske vlade najbrž težko doseči. Cameron omenja prerazporeditev policistov, a kritiki britanskega premierja poudarjajo, da bo prerazporeditev iz pisarn na ulice oslabila enote policije, ki se ukvarjajo z nasiljem v družini in z zaščito otrok.
Cameron si po poročanju britanske BBC želi tudi ''hitrejše in daljnovidnejše'' ukrepanje pri načrtih pomoči šolam. Te se namreč soočajo s težavami, kako disciplinirati učence, ki kršijo pravila o dovoljenem vedenju.
Pristojni ministri bodo tudi ponovno preučili zakonodajo o človekovih pravicah in tisto, ki ureja področje zdravstva in varnosti, ki je bila po Cameronovih besedah ''izkrivljena'' in napačno predstavljena na način, ki je spodkopal osebno odgovornost posameznika.
Mladina nezadovoljna z govorom – za izgrede kriva poglabljajoča se neenakost
Cameron je izgrede pripisal družbi, v kateri očetje zapuščajo družine in v kateri se tolpe rogajo zakonu, ljudje pa zavračajo odgovornost za svoja dejanja. Med govorom v mladinskem klubu mu je mladina segala v besedo s pripombami. Te so premierju sporočale, da so za izgrede krivi krčenje javnih sredstev, neenakost in zvišanje šolnin, ki bo po njihovem prepričanju še povečalo prepad med revnimi in bogatimi.
''Cameron obtožuje vsakogar razen sebe,'' je po njegovem nastopu dejala 17-letna brezposelna Jane Parkinson. ''Bogati so vedno bolj bogati, revni pa zmerom revnejši. Želela bi si študirati, a me od tega odvračajo šolnine,'' pravi.
"Rokohitrstvo" namesto nacionalne razprave o vzrokih
Vodja opozicijskih laburistov Ed Milliband je britanskega premierja že obtožil, da se zateka k ''rokohitrskim trikom''. Po njegovem mnenju se Cameron zgolj odziva na nasilje in zavrača globljo analizo dejanskih vzrokov za izgrede.
''V preteklih dneh smo slišali že za vse mogoče: vodni topovi, superpolicaji, vsakodnevne racije pri pripadnikih tolp in danes smo bili deležni še več rokohitrstva. Premier, ki je trdil, da je pravilni odgovor objem huligana s kapuco, sedaj trdi, da se odgovor skriva v reformi zdravstvene in varnostne zakonodaje,'' je dejal Milliband.
Vodja opozicije je po poročanju BBC pozval k ''nacionalni razpravi'' o vzrokih izgredov, pristojne ministre pa obtožil spodkopavanja policije. Do tega naj bi po Millibandovih besedah prišlo tako, da si je vlada ''prisvajala zasluge za operacijske odločitve, ki so se izkazale kot dobre, medtem ko je za tiste, ki se niso, morala krivdo nase prevzemati policija''.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.