Sodišče v Münchnu je Johna Demjanjuka spoznalo za krivega. Sodnik Ralph Alt mu je dosodil petletno kazen, nato pa dejal, da kazni ne bo odsedel "zaradi njegovih let". Z odločitvijo, da ga spusti na svobodo, je ugodil zahtevi njegovih odvetnikov, ki so sodišče pozvali, naj ga izpusti "zaradi njegove starosti in zdravstvenih težav".
Sodnik Alt je pred razsodbo dejal, da so pazniki v koncentracijskih taboriščih igrali pomembno vlogo pri pobijanju taboriščnikov. "Od vsega začetka je vedel, kaj se dogaja," je poudaril. Demjanjuk med izrekom ni pokazal nobenih čustev.
91-letnik, ki se je rodil v Ukrajini, je bil med drugo svetovno vojno paznik v nacističnem koncentracijskem taborišču Sobibor na Poljskem. Obsodili so ga, ker naj bi pomagal pri umoru 27.900 Judov. Tožilec Hans-Joachim Lutz je sicer predlagal šestletno zaporno kazen.
Dokazi temeljijo na pričevanjih
Gre za prvi primer tovrstne obtožnice v zgodovini, ker ni dokazov, da bi Demjanjuk osebno pobijal judovske zapornike. Obtožnico je tožilstvo v Münchnu sestavilo na podlagi preučevanja registra zaposlenih v Nemčiji med drugo svetovno vojno.
Dokazno gradivo kaže, da je Demjanjuk služil v sovjetski vojski, leta 1942 pa je padel v nemško ujetništvo. Nemci so ga nato rekrutirali v pomožne enote SS in zaposlili kot stražarja v taborišču. "Ko je prišel v Sobibor, se je moral zavedati, da taborišče služi za pobijanje Judov," je dejal tožilec. "Kljub temu ni pobegnil, čeprav bi lahko, ko ni bil v službi ali ko je delal zunaj taborišča," je še poudaril.
Po koncu druge svetovne vojne je Demjanjuk najprej živel v Nemčiji kot begunec, nato pa se je preselil v ZDA, kjer se je preživljal kot avtomehanik. Njegovi odvetniki trdijo, da obtožbe niso dokazljive in poudarjajo, da so pazniki v koncentracijskih taboriščih nacistom služili pod prisilo.
Skoraj osem let v izraelskem zaporu
V preteklosti je sicer Demjanjuk že odslužil skoraj osem let v izraelskem zaporu, potem ko ga je judovska država v 80. letih minulega stoletja obsodila, da je bil še posebej sadističen paznik, imenovan Ivan Grozni, v nacističnem taborišču Treblinka na Poljskem. Izraelsko vrhovno sodišče je nato obsodbo zavrglo, saj da so ga napačno identificirali.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.