Demokrati so po 25 urah končali protestno zasedbo dvorane predstavniškega doma ameriškega kongresa, s katero so skušali opozoriti na to, da so republikanci v primežu orožarskega lobija in nočejo glasovati o spremembah orožarske zakonodaje.
Sedečemu protestu se je pridružilo več kot 130 demokratskih članov predstavniškega doma. Usedli so se na tla in niso hoteli zapustiti dvorane. Noč so preživeli tako, da so navajali primere, v katerih je orožje tragično vplivalo na človeško življenje. Snemali so se in posnetke delili na družbenih omrežjih.
Demokrati so protestirali, ker republikanski člani kongresa ne želijo razpravljati o predlogih za večji nadzor nad orožjem. In to kljub zadnjemu napadu v Orlandu, kjer je 29-letni Američan afganistanskega rodu ubil 49 ljudi. Čeprav ga je FBI pred leti preiskoval zaradi domnevnih zvez s teroristi, je Omar Mateen lahko neovirano kupil orožje in moril v homoseksualnem klubu, kjer je bil stalna stranka.
Senatni demokrati imajo kot manjšina možnost obstrukcije, s katero so izsilili glasovanja o reformah, vendar pa so vsi štirje predlogi neslavno propadli. V igri je še predlog republikanske senatorke Susan Collins, ki bi prepovedal prodajo orožja osebam s precej skrajšanega terorističnega seznama.
Orožarski lobi temu nasprotuje, tako da bo predlog verjetno dobil več glasov demokratov kot republikancev. Možnosti za uspeh nima veliko, ker potrebuje 60 glasov podpore v 100-članskem senatu.
Tudi, če bo njen predlog v senatu uspel, se ne bo zgodilo nič, ker je republikanski predsednik predstavniškega doma Paul Ryan iz Wisconsina zatrdil, da o orožju v njegovem domu ne bodo glasovali. Demokrati, ki kot manjšina v predstavniškem domu nimajo nobenih pravic ali možnosti vplivanja na delo večine, so se potem v slogu boja za državljanske pravice iz 60. let prejšnjega stoletja odločili za protestno "sedenje".
"Predolgo smo bili tiho," je priznal demokratski kongresnik iz Georgie, veteran pohodov za državljanske pravice v 60. letih 20, stoletja John Lewis. Lewis se je skupaj z okoli 60 demokratskimi kolegi usedel v naslanjače, kolega iz Južne Karoline James Clyburn pa jih je povedel v skupno molitev.
'Ni zakona, ni odmora'
Protestniki so izžvižgali in preglasili predsednika kongresa Paula Ryana vsakič, ko je ta skušal vzpostaviti red. Zasedli so dvorano in rekli, da se nobeno delo ne bo nadaljevalo, dokler se ne bo glasovalo o orožju. Ryan je potem enostavno razglasil dopust do 5. julija, s čimer je izključil tudi kamere javne televizije C-span.
A demokrati so dogajanje iz kongresa v živo predvajali prek svojih mobilnih telefonov. Jezni kongresniki so vzklikali "Ni zakona, ni odmora!" (No bill, no break!) ter mahali s seznamom imen žrtev strelnega orožja. Na družbenih omrežjih se je protest hitro razširil pod oznako #nobillnobreak.
V nekem trenutku so se strasti med nasprotnima poloma tako razvnele, da so nekateri skoraj fizično obračunali. Republikanec Louie Gohmert iz Teksasa se je namreč približal demokratskim članom in se zadrl "radikalni islam", demokratka Corrine Brown iz Floride pa se je začela dreti nazaj. Kongresnika so morali ločiti ostali člani kongresa.
Pobudnik protesta kongresnik John Lewis iz Georgie, ki je pred desetletji protestiral skupaj z Martinom Luthrom Kingom mlajšim, je dejal, da so protest le prekinili in ga bodo nadaljevali takoj, ko se kongres vrne z dopusta 5. julija. Če bo Ryan odločil, da se vrnejo prej, potem bo protest prej. Ryan je demokrate obtožil, da ogrožajo demokracijo in povzročajo zmešnjavo v kongresu.
Navdušenje demokratov za reforme orožarske zakonodaje se bo kot vedno doslej sčasoma poleglo, ko bo spomin na zadnji pokol zbledel in bo javna podpora spremembam spet padla. Zgodba se bo potem ponovila z novim pokolom.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.