Tujina

Varčevalci ne bodo dobili denarja

Reykjavik, 07. 03. 2010 07.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.Š./Reuters/STA
Komentarji
22

Islandski volivci so na referendumu zavrnili predlog, da naj bi država nizozemskim in britanskim varčevalcem poplačala dolgove propadle banke Icesave. Oblasti trdijo, da bodo nadaljevali pogajanja, saj dolgujejo skoraj 4 milijarde evrov.

Protest v Islandiji
Protest v Islandiji FOTO: Reuters

Po skoraj polovici preštetih glasov je skoraj 93 odstotkov Islandcev glasovalo proti predlogu vrnitve sredstev nizozemskim in britanskim varčevalcem. Referenduma se je sicer udeležilo dobrih 54 odstotkov volivcev.

Islandska premierka Johanna Siguddarottir je v prvem odzivu dejala, da izid referenduma ni presenečenje niti za vlado ne predstavlja nobenega šoka. "Referendum je minil, zdaj je naša naloga nadaljevati pogajanja z Londonom in Haagom," je dejala za islandsko televizijo.

Okoli 230.000 volivcev je odločalo o dogovoru, po katerem naj bi Islandija Nizozemski in Veliki Britaniji do leta 2024 plačala 3,9 milijarde evrov za odškodnine, ki sta jih omenjeni državi plačali varčevalcem zaradi propada islandske spletne banke Icesave oktobra 2008. V skladu z dogovorom bi moral vsak državljan Islandije v prihodnjih osmih letih za poplačilo dolgov mesečno plačati okoli sto evrov.

Zunanji minister Ossur Skarphethinsson je dejal, da rezultati referenduma ne bodo vplivali na delovanje vlade, v prihodnje pa naj bi imeli z Britanci in Nizozemci nov krog pogajanj. Prizadevali si bodo za sprejem dogovora.

Na izid referenduma so se odzvali na Nizozemskem, kjer je predstavnik finančnega ministrstva dejal, da gre za islandsko notranjo zadevo. Podobno stališče je zavzela britanska vlada, ki je še sporočila, da je treba doseči "dokončni dogovor" o poplačilu sredstev. Britanski tisk piše, da naj bi London Islandiji ponudil kompromisno rešitev, ki predvideva dveletno zamrznitev plačevanja obresti za dolg ter znižanje obrestne mere.

Evro
Evro FOTO: Reuters

Udeležba na referendumu je bila bistveno nižja kot na parlamentarnih volitvah pred letom dni. V Reykjaviku se je popoldan na protestih proti t. i. zakonu o banki Icesave pred parlamentom zbralo okoli 2000 ljudi. Podoben protest so pripravili tudi pred islandskim veleposlaništvom v Oslu.

Islandski parlament Althing je že avgusta lani sprejel vladni predlog o poplačilu 3,8 milijarde evrov dolgov okoli 340.000 nizozemskim in britanskim varčevalcem propadle islandske banke Icesave. Sprejem predloga pa je takoj sprožil val nezadovoljstva med Islandci. Islandski predsednik Olafur Ragnar Gimsson zakona ni želel podpisati in se je odločil, da morajo o tem presoditi državljani.

Večina strokovnjakov je namreč mnenja, da bi sobotni "ne" Islandijo potisnil še globlje v recesijo, ki kljub postopni otoplitvi gospodarske klime drugje po svetu na Islandiji še ni popustila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abacus
08. 03. 2010 02.57
Bravo za Islandce! Manndy 07.03.2010, 09:06 15 Demokracija deluje v Grčiji jih tepejo, v Franciji vsi na cesti Islandija in ostale pa v Bankrotu. No Kitajci ki ne poznajo Tržne ekonomije in demokracije imajo pa red in gospodarski razcvet. /// No ,ce pogledas realno je tako ,vse evropske drzave so ze imele svoje prve gospodarske razcvete v 20.stoletju ,Kitajska ga ima sele sedaj prvega! Kdo ve ,lahko nekoc tudi Kitajska ,cez 60 let zapade v prvo krizo ,ali prej ali kasneje... Kitajska sicer ima red (bolj brutalnega) in gosp.razcvet ,ampak kako to da je 70% vseh starejsih Kitajcev brez pokojnin in da na podezelju jedo samo riz ,da o zastrupljenosti z raznimi toksidi in slabemu zdravstvu niti ne govorim. No elita ima dobro zdravstvo ,a jih je kak procent ,tisti z sorodniki v komiteju ipd. Zanimivo je tudi ,da Islandci v popolnem bankrotu zivijo nepriperno ,mogoce vec 100x bolje kot Kitajci v vsej gospodarski rasti ,ki je posledica izkljucno velikega trga in evropskih ,amerskih in mogoce se arabskih vlaganj v njen trg.
zahod.west
07. 03. 2010 22.03
lopovi, naj ostanejo zunaj EU-ja.
mega349856
07. 03. 2010 14.58
Slovenija je v preteklosti izrazila tudi naklonjenost rešitvi na civilnopravni ravni, ki bi bila mogoča, če bi Hrvaška omogočila izplačilo terjatev, ki jih ima LB do hrvaških podjetij. Po podatkih LB-ja ima namreč LB Zagreb do pravnih oseb na Hrvaškem dvakrat več terjatev, kot znaša njen dolg varčevalcem, in je pripravljen varčevalcem dolg vrniti, če bi mu poplačali terjatve.
Atomic_boy
07. 03. 2010 13.03
vsem tistim , ki zagovarjate vrnitev denarja hrvaškim varčevalcem v LJUBLJANSKI BANKI pa samo tole: Hrvaškim podjetjem, ki so masovno najemala visoke kredite v ljubljanski banki so hrvaški politiki omogočili, da ne rabijo vračat posojil IN JIH NISO VRNILA, ODPIS, ...NOTHING, NIENTE in BASTA!!!!, Obenem, pa so terjetve ljubljanske banke do varčevalcev ostale odprte...pa kdo je tu nor??? Naj jim vračajo denar tisti hrvatje ( beri firme), ki so malce VEČ dolžni ljubljanski banki, kot pa ona sama....da ne govorimo o nepremičninah ljubljanske banke, ki so še vedno tam kjer so!!!! Pa lep pozdrav
Brabus
07. 03. 2010 11.58
Zanimivo je, da so vsi nadzori odpovedali,nadzorniki so pa kraljevsko plačani,zato so nadzorniki tudi ODGOVORNI, in naj plačajo,kakor vejo in znajo.
Srbenda
07. 03. 2010 11.42
Bravo za Islandce!
abeceda123
07. 03. 2010 11.29
Bravo Islandci, kajti prav oni so največje žrtve teh kartelnih bank.
Adolph
07. 03. 2010 11.18
stomater
07. 03. 2010 10.15
banke same odločajo kaj bojo z denarjem..torej naj nosijo tudi vse posledice napačnih odločitev...hudič pa je kr razpolagajo z našim denarjem...
Kajetan
07. 03. 2010 10.07
Vsaka banka, ima ob podpisu pogodbe navedeno za kolikšen del hranilnih vlog jamči in kdo jamči za to vsoto. V slednjem primeru verjetno gre za to da Islandska vlada jamči za vračilo sredstev, v kakšni višini je obveznost do varčevalcev, je stvar internega dogovora med banko in njenimi varčevalci. Islandci se verjetno ne zavedajo da njihov referendum ne pomeni ničesar, kajti tudi volilci ne morejo obrniti toka dogajanja za nazaj. Vrednost ki so jo imeli varčevalci v pogodbah je žal vrednost za katero jamči Islandska vlada, tako ali drugače bo morala te stroške pokriti. Žal tukaj podpisovanje kakršnegakoli zakona ozr. omejitve glede plačevanja svojih obveznosti ne morejo uveljavljati, lahko sicer pa agonijo svojih bivših varčevalcev podaljšujejo tako pač delajo. Seveda pa se zna zgodtiti da se bodo na višjem nivoju kaj dogovorili - takrat pa bo problem za varčevalce, vendar tudi takrat lahko pride do izpodbojne tožbe, vprašanje je pa če imajo varčevalci dovolj finančnih sredstev da le to podprejo, verjetno ne.
McClain
07. 03. 2010 10.06
Mogoce bi tudi pri nas predlagali referendum, ali bomo ze drugic davkoplacevalci resevali zablodelo NLB. Jaz sem za to da ne!
Dejan Zajebancije
07. 03. 2010 10.00
Denar naj kar vzamejo direktorjem bank, ki so se vsa ta leta valjali v njem in si izplačevali nagrade. Ko pa je treba plačat pufe, jih ni pa nikjer več. Upniki naj tožijo direktorje bank, ti pa naj dobijo denar kjer vedo in znajo. Visoka plača pomeni tudi visoko tveganje a se tega takrat, ko imaš vsega polno rit seveda ne zavedaš....
443
07. 03. 2010 09.49
Povsod je tako ,da dobičke so si izplačali določeni osebki ,izgube bi pa razdelili med vse ljudi.
manco-capac
07. 03. 2010 09.44
V SFRJ je veljalo, da za hranilne vloge jamči država. Težava hrvaških in bosanskih varčevalcev LB je nastala, ko je šla država po gobe in se politiki niso dogovorili, katera novonastala država prevzame jamstvo (sukcesija). Težko je reči, kdo je še zamočil v primeru Icesave banke, razen vodstva banke same. V vsakem primeru je državni nadzor bank v Islandiji odpovedal.
Marko Varga
07. 03. 2010 09.26
to je ena od držav,ki jih je JJ stalno hvalil...
sherlock2
07. 03. 2010 09.20
Ma itak bo država od državljanov na drug način dobila denar...tako pač je....je pri nas ali v svetu kaj drugače!?
Krimsky
07. 03. 2010 09.17
@ littleSister : Bravo! Dobivaš pluse. Za razliko od tajkunov in belih ovratnikov smo navadni smrtniki še obdržali navadne človeške občutke in lahko razumemo tiste, ki se jim je zgodovina prelomila na plečih in so ostali brez prihrankov zaradi pohlepa ljudi z veliko močjo in malo dostojanstva. Tudi sam nisem prav nič ponosen na to, da smo izneverili zaupanje Hrvatov v Ljubljansko banko, ali v Slovenijo, če hočete.
selector
07. 03. 2010 09.15
Ne Islandci, managerji ki so zafurali banko najprej odgovarjat kazensko in materialno nato pa se naj šele država vplete v poplačilo ostalih terjatev.. Isto bi svetoval vladi glede NLB. Bando izterjat in šele nato mogoče naš davkoplačevalski denar metat v to skorumpirano brezno brez dna!
ibasumik
07. 03. 2010 09.07
zakaj bi islandski narod plačeval pufe propadle firme?
Manndy
07. 03. 2010 09.06
Demokracija deluje v Grčiji jih tepejo, v Franciji vsi na cesti Islandija in ostale pa v Bankrotu. No Kitajci ki ne poznajo Tržne ekonomije in demokracije imajo pa red in gospodarski razcvet.