
Populističnega politika Geerta Wildersa so sicer obtožili sovražnega govora in spodbujanja sovraštva zaradi izjav, ki jih je izrekel na shodu po lokalnih volitvah 2014. Vendar ga sodišče ni obsodilo zaradi sovražnega govora in spodbujanja sovraštva, temveč zaradi diskriminacije Maročanov.
Na shodu leta 2014 je sicer svoje privržence vprašal, ali si na Nizozemskem želijo manj ali več Maročanov. Ko so začeli vzklikati, da jih želijo manj, pa je odgovoril, da "bodo to uredili".
Kljub obsodbi pa jo je Wilders odnesel brez kazni, navaja Sky News. To je norost, se je na Twitterju oglasil Wilders, ki se razglasitve sodbe ni udeležil, je pa že napovedal pritožbo.
Predsedujoči sodnik Hendrik Steenhuis je odločitev sodišča utemeljil z besedami, da je za demokratično izvoljenega politika že obsodba dovolj. Tožilstvo je sicer zanj zahtevalo denarno kazen v višini 5000 evrov.
Pred sodbo je Steenhuis dejal, da je svoboda govora eden od temeljev naše demokratične družbe. Vendar, je dodal, je "svoboda govora omejena, ko gre za zaščito pravic in svoboščin drugih, in to je tisto, za kar v tem primeru gre".
Wilders je sojenje označil kot "politično motivirano farso", ki grozi svobodi govoral. V svojem zagovoru je sicer poudaril, da je le izpolnjeval svojo doložnost političnega voditelja, ki opozarja na težave v družbi.
Svet Evrope: Sovražni govor ni svoboda govora
Generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland je dan pred mednarodnim dnevom človekovih pravic opozoril, da ne gre mešati sovražnega govora s svobodo govora. "Sovražni govor je zloraba svobode govora," je izpostavil.

Ob mednarodnem dnevu človekovih pravic se spominjamo številnih ljudi, ki so trpeli in dali svoja življenja v boju za človekove pravice, ki jih "ne smemo nikoli imeti za samoumevne, niti jih zlorabiti", je zapisal v sporočilu za javnost.
"Lahko se svobodno izražamo, celo do mere, ko lahko naše stališče druge užali, šokira ali vznemiri. Vendar pa vse ni sprejemljivo kot svoboda govora. Takoj ko ljudje začnejo javno vzpodbujati k nasilju, sovražnosti ali diskriminaciji skupine ljudi, gre za sovražni govor in ne več svobodo govora," je izpostavil.
Opozoril je, da ima sovražni govor številne pojavne oblike - "od vpitja na nekoga na ulici do objave žaljivih komentarjev na spletu".
Po njegovi oceni je spoštovanje človekovega dostojanstva še posebej velik izziv na spletu, kjer so meje manj jasne. "Mejo moramo postaviti tam, kjer se začne sovraštvo," je dejal.
Pozval je še vse, da se v soboto, na mednarodni dan človekovih pravic, pridružijo dnevu akcije gibanja proti sovražnemu govoru Sveta Evrope. Pozval je, naj se gibanju na družbenih omrežjih in spletu pridružijo pri promociji spoštovanja človekovih pravic.
Geslo letošnjega mednarodnega dneva je Poskrbi za pravice sočloveka - zdaj! in poziva vsakega posameznika, da se postavi za človekove pravice sočloveka.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.