Glede na tradicijo Samburov, je Yunisin oče, takrat devetletno Yunis, obljubil za ženo moškemu, ki bi po letih lahko bil njen dedek. ''Ko sem bila stara devet let, me je oče obljubil moškemu, staremu 78 let,'' je povedala Yunis. ''Šla sem k njemu domov in tam ostala teden dni. Povedal mi je, da bom postala žena, ampak želela sem v šolo. Ta moški pa je želel, da postanem njegova tretja žena. Rekla sem mu, da to ne bom postala. Slišala sem, da obstaja ženska, ki pomaga otrokom. V Baragoi sem prišla peš, tisti dan še čevljev nisem imela. Prišla sem v Maralal. Kuela me je peljala v otroško pisarno in me rešila,'' je še dodala.
V Yunisini šoli je še osem drugih deklet, podobnih njej; vse je na varno pripeljala Kulea in njena fundacija Samburu deklice. Zanje, in za okoli 200 drugih deklet po vsej Keniji, je Kulea ''mama Kulea'', saj nadomesti mesto njihovih mater, ko te nočejo nič več imeti z njimi.
Revealed: Life of girl, 9, forced to marry a 78-year-old man http://t.co/Mm95gDpoRk pic.twitter.com/WJguRXtggi
— CNN International (@cnni) October 12, 2015
Kulea se bori proti tradiciji plemena Samburu, s katero je tudi sama rasla. Kot je povedala, je tudi sama med študijem zdravstvene nege začela spraševati o tem, kaj se dogaja v njihovi kulturi. ''Ugotovila sem, da smo edini, ki ženskam pohabljamo spolne organe. Drugi tega ne počnejo... Ugotovila sem, da gre za napačne stvari in da moram nekaj spremeniti, tako sem začela reševati deklice.''
Leta 2011 je začela, in to zelo blizu doma. ''Najprej sem rešila svoji sestrični. Ena je bila stara 10 let in čakala jo je poroka. V naši kulturi je v navadi, da žensko, če se poroči mlada, čaka obrezovanje. Ko so mi povedali, da jo čaka poroka, sem šla in jo rešila in jo peljala v šolo.''
''Čez dva dni so me poklicali in mi povedali, da je bila v isti vasi poroka, in ni mi bilo jasno kako, saj sem nevesto rešila. Povedali so mi, da se je poročila njena sedemletna sestrica, ki so jo zamenjali, saj so bile krave (ki jih je dobila nevestina družina) že pri njih in dekle je moralo oditi.''
Kuela je rešila tudi drugo dekle in poskrbela, da so njenega strica aretirali, saj so dogovorjene poroke in pohabljanje ženskih spolnih organov od leta 2011 v Keniji nezakonite. Čeprav je zakon na njeni strani in sodeluje tudi s policijo, pa je njeno delo še vedno nevarno. Starše in sorodnike deklet, ki jih reši, policija pogosto zapre le za kratek čas, in številni iz plemena Samburu niso zadovoljni s spremembami, ki jih uvaja.
''Ker sem odraščala v tej kulturi, mi vsi govorijo, da bi morala biti kot oni, ne pa se boriti proti njim. Čeprav je nevarno, ne bom odnehala,'' pravi Kuela in dodaja, da jo zdaj kličejo na pomoč tudi matere deklet, ki so za njo slišale preko radijskih valov, saj ima Kuela svojo radijsko oddajo.
V sosednji vasi je namreč veliko deklet, najmlajša je stara šele sedem let, ki so jih obljubili lokalnim moškim, v zameno za ogrlico. Preden dekle poročijo, jo za seks kupijo člani istega plemena, ki ji potem podarijo ogrlico. Več ogrlic ko dekle ima, višja je cena zanjo. Ko dekle dopolni leta, primerna za poroko, jo poročijo s članom iz drugega klana. Če dekle prej zanosi s svojim sorodnikom, jo prisilijo v splav, kajti če rodi, je pleme ne sprejme.
Čeprav so dogovorjene poroke in pohabljanje ženskih spolnih organov v Keniji nezakonite, je kulturno tradicijo težko prekiniti.
Kulea je kljub vsemu ponosna na svoje Samburu korenine, vendar verjame, da imajo dekleta pomembno vlogo v družbi, in bi jim rada podarila to priložnost. ''Upanje je. In vem, ko bomo več otrok poslali v šole, se bodo tudi v moji kulturi zgodile spremembe,'' je dodala.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.