Iz sveta prihajajo ugodni odzivi na novo resolucijo o Iraku. Tudi Slovenija pozdravlja sprejetje resolucije. Kakšno je uradno stališče ministrstva?
Pozdravljamo resolucijo. Šest ali pa morda pet je najpomembnejših elementov resolucije. Prvič to, da je bila sprejeta soglasno, drugič to, da imamo sedaj neko časovnico, koledar dogajanja do konca tega meseca. Konec okupacije in začetek prenosa suverenosti na začasno vlado. V letu 2005 imamo dva dogodka, na začetku in na koncu. Mislim, da se bodo na koncu leta 2005 stvari tudi dejansko uredile. Imamo potem še element avtorizacije, se pravi uporabo vojaških sil nadzoruje in odreja iraška vlada, vključno s prenehanjem, če bi se tako odložila. Najpomembnejše pa je, da je sedaj stvari v roke vzela Organizacija ZN. Skratka, imamo proces v okviru ZN, in glede na to, da je bila resolucija sprejeta soglasno, to pomeni, da za tem načrtom stoji celotna mednarodna skupnost.
Prebivalci Iraka so resolucijo sprejeli z mešanimi občutki. Ali pričakujete, da se bo stanje v Iraku zdaj normaliziralo?
Najbrž se s takšno resolucijo stvari avtomatično ne uredijo in pomirijo. Pa vendarle, če pogledate vsebino, so stvari res planirane tako, da bi bil do konca leta 2005 Irak zares sposoben funkcionirati. To predpostavlja veliko angažiranost mednarodne skupnosti, tudi v gospodarskem in političnem smislu, na žalost pa tudi v varnostnem in vojaškem smislu. Jaz računam, da se bodo po tem, ko 30. junija preide oblast v roke iraške vlade, ko ne bo več okupacije, stvari začele umirjati.
Nekateri v Iraku ocenjujejo, da resolucija ni v interesu njihove države, pač pa predvsem Združenih držav Amerike, ki so se v Iraku zapletle v podobno vojno kot v Vietnamu. Kako komentirate te ocene, da je resolucija na nek način vsiljena Iraku?
To je sedaj zelo težko reči. Glede na to, da je resolucija sprejeta soglasno, da za njo stojijo vse članice VS in pa tudi večina mednarodne skupnosti, mislim, da je v interesu vseh, da se obrne nova stran in da se pogleda v prihodnost. Najbrž nam je vsem do tega, da se stvari v Iraku pomirijo, da preide oblast v roke Iračanov samih in da sami odločajo o svoji prihodnosti.
Vendarle se zdi, da se ZDA skuša na nek eleganten način izvleči iz situacije?
Morda je mogoče to interpretirati tudi na takšen način. Pa vendarle, ta velika sloga ob sprejemanju te resolucija, daje misliti, da ne gre sedaj samo za Američane, ki so svoje storili in imajo zagotovo veliko problemov. Mednarodna skupnost soglaša, da je potrebno situacijo rešiti, ne pa se spraševati, kdo je kriv.
Američani predlagajo večjo vlogo Nata pri povojni stabilizaciji Iraka. Ali je možno, da bomo v Irak poslali tudi slovenske vojake?
Zaenkrat o tem nismo še nič razpravljali. Kot veste so slovenski vojaki v BiH, na Kosovem, v Afganistanu, zato nimamo nekih prostih vojaških sil.