
Služba bo zagotovo pripomogla k temu, da bo zunanja politika unije postala bolj enotna, pričakovati pa je, da bodo njeno oblikovanje spremljale tudi težave, je prepričan Fraser Cameron, ki je za Center za evropske politične študije (CEPS), pripravil prispevek o prihodnji Evropski službi za zunanje delovanje (EEAS).
Skladno z junija sprejeto evropsko ustavo bo prihodnjemu zunanjemu ministru EU - prvi bo naloge, potem ko bo ustava ratificirana, opravljal Španec Javier Solana - pomagal EEAS. Kako bo služba organizirana in kako bo delovala, pa bo morala EU še natančneje opredeliti.

Čeprav evropska diplomatska služba ne bo začela delovati prej kot v dveh ali treh letih, pa je zdaj čas za iskanje odgovorov na številna vprašanja, ki se postavljajo v zvezi z njo, ocenjuje Cameron. Kakšno službo bo potreboval prihodnji zunanji minister, kako naj bo oblikovana, kako hitro jo je treba vzpostaviti, kako bo vplivala na nacionalne diplomacije članic, kako bo potekalo izobraževanje evropskih diplomatov, vse to so vprašanja, na katera bo treba poiskati odgovore. Ena največjih težav je po mnenju Camerona umetna razdelitev zunanjih odnosov na ločene stebre, ki je še toliko težje razumljiva v današnjem svetu, v katerem se področja med seboj tesno prepletajo.
Kakšno bo delo zunanjega ministra EU in diplomatske službe?
Evropski zunanji minister bo deloval v zapletenem globalnem okolju in bo imel velike pristojnosti. Njegova naloga bo, da naredi EU navzven bolj enotno, hkrati pa se bo moral znajti ob 25 ali več zunanjih ministrih članic z vsak svojimi izkušnjami, tradicijo in načinom dela. Reči, da bo to velik izziv, bi bilo podcenjevanje, je prepričan Cameron, ki tudi meni, da bo EEAS lahko postala pomembno orodje za oblikovanje bolj enotne evropske zunanje politike.

Čeprav nekatere članice unije diplomatski službi niso preveč naklonjene, pa vsekakor obstaja več razlogov za njeno oblikovanje. Javno mnenje želi, da bi EU navzven govorila z enotnim glasom, tako na Evropski komisiji kot v Svetu EU priznavajo, da bo moral biti bodoči zunanji minister "opremljen" s takšno službo, članice unije pa si seveda želijo kar najbolj zmanjšati stroške za svoja diplomatska predstavništva, zato se zdi delitev privlačna možnost. In nenazadnje so številne nove članice EU majhne in imajo zato omejena diplomatska predstavništva. Poleg tega je nesmiselno, da bi vzdrževali 25 misij v številnih tretjih državah, če bi EU lahko nastopila enotno.
Obstajajo različni pogledi na to, kako naj bi izgledala evropska diplomatska služba, najbolj logično pa bi bilo, meni Cameron, da bi oblikovali skupno službo na osnovi obstoječih delegacij Evropske komisije, služb Sveta EU in tudi članic. Pri zasedbi mest bi moralo veljati pravilo, da na čelu predstavništva ne bi smel biti dva mandata zapored diplomat ene članice, da se ne bi dogajalo, da bi bila posamezna mesta rezervirana za določene države.
EEAS bo predstavljala 450 milijonov ljudi v hitro spreminjajočem se mednarodnem okolju. Osebje bo zato moralo biti sposobno pokrivati številna področja, od političnih do gospodarskih. Cilj mora biti "najboljše" osebje, za to pa bo potrebno zagotoviti skupno usposabljanje, sčasoma pa bo verjetno smiselno oblikovati tudi evropsko diplomatsko akademijo, meni Cameron.