Raketoplan Discovery je v soboto ob 20.14 po srednjeevropskem času uspešno pristal na stezi vesoljskega centra Kennedy v Cape Canaveralu na Floridi, od koder je po dveh preložitvah poletel v vesolje v nedeljo, 15. marca.
Misija Discoveryja, ki je trajala 13 dni, je bila namenjena prevozu zadnjega para kril s sončnimi celicami za proizvodnjo električne energije na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), zaradi česar je lahko po novem na ISS šest stalnih članov posadke, namesto treh. Pristanek na Floridi je bil sprva predviden dve uri prej, vendar pa so ga prestavili zaradi močnih vetrov.
Discovery je na ISS ponesel tudi Japonca Koičija Vatakano, ki je kot stalni član posadke zamenjal ameriško astronavtko Sandy Magnus. Krili s sončnimi celicami sta v četrtek med vesoljskim sprehodom pritrdila na ISS astronavta Richard Arnold in Steve Swanson. Med misijo Discoveryja so tudi popravili napravo za predelavo urina v pitno vodo, kakor tudi tekaško stezo in sobno kolo za člane posadke ISS.
Pred pristankom Discoveryja na Floridi pa je, po dveh dneh od izstrelitve v kazahstanskem Bajkonuru, do ISS prispela ruska kapsula sojuz, ki je na že drugi plačani obisk postaje popeljala ameriškega milijarderja Charlesa Simonyija. Ruski kozmonavt Genadij Padalka je moral zaradi okvare na avtomatičnem sistemu kapsulo k ISS priključiti ročno. Padalka se bo skupaj z Američanom Michaelom Barrattom priključil posadki ISS, Simonyi pa gre 7. aprila nazaj na Zemljo skupaj z Rusom Jurijem Lončakovim in Američanom Michaelom Finckejem.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.