Tujina

Discovery: še malo in na tleh

Cape Canaveral, 08. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Zaradi slabega vremena nad vesoljskim centrom Kennedy na Floridi so pristanek raketoplana Discovery prestavili na torek.

Discovery, kot ga je bilo moč videti z mednarodne vesoljske postaje, bo pristal z enodnevno zamudo (Foto: Reuters)
Discovery, kot ga je bilo moč videti z mednarodne vesoljske postaje, bo pristal z enodnevno zamudo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški raketoplan Discovery bo tako skušal v torek pristati na Floridi ob 11:08 po srednjeevropskem času, če pa bo tam slabo vreme, bo pristal v Kaliforniji ali Mehiki, je sporočila ameriška vesoljska agencija NASA.

Slabo vreme oviralo pristanek

NASA je pristanek, sprva predviden za 10.46 po srednjeevropskem času, danes že enkrat preložila na 12.21 po srednjeevropskem času, vendar pa zaradi nizke oblačnosti Discoveryju ni mogla dati zelene luči za vrnitev. Astronavti bodo tako krožili okoli Zemlje še en dan.

Elieen Collins, vodja misije raketoplana Discovery (Foto: Reuters)
Elieen Collins, vodja misije raketoplana Discovery (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Posadka zadovoljna z misijo

Člani posadke so svojo 13-dnevno misijo v nedeljo ocenili kot uspešno in zatrdili, da je Discovery v odličnem stanju in da so pripravljeni na vrnitev domov. "Nedvomno smo izpolnili cilje naše misije. Prišel je čas za konec misije in vračamo se domov," je za ameriško televizijo NBC povedala poveljnica Eilen Collins. V sedemčlanski posadki je sicer pet Američanov, Japonec in Avstralec.

Soiči Noguči je skupaj s Stephenom Robinsonom popravljal Discovery v vesolju (Foto: Reuters)
Soiči Noguči je skupaj s Stephenom Robinsonom popravljal Discovery v vesolju (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

NASA je raketoplan Discovery izstrelila iz vesoljskega centra Kennedy 26. julija, trinajst dni po prvotno predvidenem datumu. Ob izstrelitvi se je od zunanjega rezervoarja za gorivo odlomil kos izolacijske pene, kar je povzročilo precejšnjo zaskrbljenost, saj je bila podobna poškodba kriva za nesrečo raketoplana Columbia 1. februarja 2003.

Dva člana posadke Discoveryja - Američan Stephen Robinson in Japonec Soiči Noguči - sta med bivanjem na ISS med drugim opravila kar tri vesoljske sprehode. Na tretjem sprehodu jima je uspelo zgodovinsko popravilo raketoplana: Robinson, ki se je kot prvi v vesolju spustil pod raketoplan, je namreč uspel odstraniti aluminijasta trakova, ki sta štrlela med keramičnimi zaščitnimi ploščicami na prednjem spodnjem delu Discoveryja in bi lahko ogrozila njegovo varno vrnitev na Zemljo.

Izstrelitev Discoveryja je bila prva ameriška izstrelitev po nesreči Columbije (Foto: Reuters)
Izstrelitev Discoveryja je bila prva ameriška izstrelitev po nesreči Columbije (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

28. julija se je Discovery uspešno priključil na ISS. Na vesoljsko postajo je prinesel več ton nujno potrebnih zalog hrane in nadomestnih delov.

V petek se je posadka Discoveryja poslovila od kolegov na ISS, raketoplan pa se je po devetih dneh ločil od vesoljske postaje. Discovery bo na Zemlji predvidoma pristal danes zjutraj - dan kasneje, kot je bilo sprva predvideno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10