Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom v Moskvi potrdil, da med Rusijo in ZDA kljub nekaterim razhajanjem v stališčih vlada trden in močan odnos. Tudi Powell je potrdil, da so bilateralni odnosi dobri, obenem pa je podaril, da imata državi še vedno nekatera nesoglasja. "Moč odnosov nam omogoča, da se s temi nesoglasji soočamo na iskren način," je dodal vodja ameriške diplomacije.
"Osnove rusko-ameriških odnosov so tako trdne, da lahko kljub nekaterim taktičnim razlikam glede naše zunanje politike in zaščite naših nacionalnih interesov premagamo nesoglasja," je pojasnil ruski predsednik. Powellu je zagotovil, da bo politika Rusije do ZDA vedno stabilna in predvidljiva. "Takšno je tudi stališče ruske družbe. Poznamo stališča ruske dume in izvršnih oblati. Imamo soglasje glede teh zadev," je zatrdil.
"Zadovoljni smo s stopnjo sodelovanja v Iraku in Afganistanu. Prav tako se veselimo nadaljnjega sodelovanja v vesolju," je povedal Powell. Kot je dejal, imata državi tudi dobre pogovore glede Gruzije in Moldavije. Powell je tudi zatrdil, da ZDA ne načrtujejo vzpostavitve vojaškega oporišča v Gruziji in si prizadevajo predvsem, da bi ohranile dobre odnose s to državo.
Ruski predsednik je še izpostavil pozitivne spremembe v odnosih med ZDA in Rusijo. Kot je dejal, se komercialni in ekonomski odnosi med državama dobro razvijajo, prav tako se tudi krepi sodelovanje v boju proti terorizmu. "Na takšen razvoj rusko-ameriških odnosov gledamo kot na velik uspeh tako ruske zunanje politike kot aktivnosti administracije ameriškega predsednika Georgea Busha," je dodal Putin.
Powell zaskrbljen nad rusko demokracijo
Powell se je predtem srečal tudi z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom. Powell je poudaril, da rusko-ameriški odnosi slonijo na zelo trdnih temeljih, vendar pa je hkrati zaskrbljeno opozoril tudi na ovire v demokratičnem razvoju Rusije, predvsem glede vojne v Čečeniji in ruskega ravnanja z nekdanjimi sovjetskimi republikami.
V uvodniku, ki ga je pred srečanjem napisal za ruski časnik Izvestja, je Powell ob zagotovilu, da so dvostranski odnosi med državama na trdnih temeljih, v skrbno izbranem diplomatskem jeziku obenem opozoril, da je na nekaterih področjih zaradi nekaterih ruskih dejanj v zadnjih mesecih prišlo do zastoja.
"Ruski demokratični sistem, kot kaže, še ni našel nujno potrebnega ravnotežja med izvršilno, zakonodajno in sodno vejo oblasti. Politična moč še vedno ni povsem pod nadzorom prava. Ključni elementi civilne družbe - svobodni mediji in razvoj političnih strank, na primer - še vedno niso povsem vzpostavljeni," je poudaril Powell.
V uvodniku je opozoril tudi na odnose Rusije z njenimi sosedami. "Poudarjamo nič manj kot polno ozemeljsko celovitost ruskih sosed in njihove pravice do mirnih in spoštljivih odnosov s sosedami," je še dodal Powell. ZDA so namreč razočarane, ker Rusija še ni izpolnila obljube, da bo umaknila svoje enote iz sosednjih republik, Moldavije in Gruzije, kjer se je Powell sicer to nedeljo udeležil inavguracije novega gruzijskega predsednika Mihaila Sakašvilija.
Kot je še napovedal ameriški državni sekretar, bo Rusijo pozval, naj izpolni obljube iz leta 1999, da bo zaprla dve vojaški oporišči v Gruziji, ki sta tam še od sovjetskih časov. Gruzija si sicer prizadeva za čimprejšnji odhod ruskih vojakov, medtem ko ruski obrambni minister Sergej Ivanov napoveduje, da bo umik lahko trajal najmanj 11 let.